Aparaty ortodontyczne dla pacjentów w każdym wieku

Każdy z nas marzy o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu. Na szczęście współczesny rozwój stomatologii pozwala nam nie tylko rozjaśnić barwę naszego uzębienia, ale również całkowicie zniwelować wadę zgryzu. Aparaty ortodontyczne dedykowane są nie tylko młodszym pacjentom, ale obecnie bardzo często proponowane są również osobom w wieku dojrzałym.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Niestety nie każdy z nas rodzi się z idealnie prostym zgryzem. Wpływ na nieprawidłowy rozwój uzębienia ma nie tylko genetyka, ale również złe nawyki. Ortodoncja to dziedzina, która skupia się na profilaktyce, a następnie wdrażaniu leczenia wad zgryzu bądź wad szczękowo-twarzowych, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Leczenie tego typu spowodować może niewielką zmianę ułożenia warg, policzków czy zmianę proporcji odcinka nosowego do szczękowego. Oczywiście warto jest się umówić na wizytę konsultacyjną jak najwcześniej – wówczas szanse na całkowite wyleczenie wady zgryzu są znacznie większe. Należy zaznaczyć, iż wady zgryzu z wiekiem pogłębiają się i mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jeżeli zatem ułożenie naszego uzębienia jest dla nas niepokojące, koniecznie powinniśmy udać się do ortodonty.

Aparaty ortodontyczne Kraków występują w wielu formach, bez problemu zatem każdy dobierze idealny model dla siebie. Wybór właściwego rodzaju zależy także od możliwości finansowych. Zdecydować się możemy na aparaty stałe metalowe, estetyczne, bezligaturowe bądź lingwalne.

Wybielanie nakładkowe – etap gabinetowy i domowy

Bardzo często po ściągnięciu aparatu stałego na naszym uzębieniu uwydatnić się mogą przebarwienia, powstałe podczas leczenia ortodontycznego. Wówczas zdecydować się możemy na wybielanie zębów Kraków. Zabieg tego typu nie jest skomplikowanym procesem, a oparty jest na etapie gabinetowym oraz domowym. Na pierwszej wizycie dentysta Kraków oceni naturalny kolor uzębienia, a następnie wykona dokładną dokumentację fotograficzną. Kolejnym krokiem jest pobranie wycisku łuku zębowego, który posłuży do przygotowania nakładek celuloidowych. Na drugiej wizycie pacjent otrzyma gotowe nakładki wraz ze strzykawkami wypełnionymi specjalnym żelem.

Etap domowy rozpoczyna się dokładnym wyszczotkowaniem uzębienia, aby następnie umieścić nakładki z żelem w jamie ustnej. Zazwyczaj zaleca się noszenie ich od 4 do 8 godzin – czas zależny jest od oczekiwanego efektu oraz natężenia żelu wybielającego. Nakładki zaleca się czyścić pod bieżącą wodą, przy pomocy szczoteczki oraz pasty.