Czym jest medycyna estetyczna?

Już od najdawniejszych czasów, od kiedy zaczęła istnieć cywilizacja, można dostrzec potrzebę dbania o siebie wyrażającą się zarówno w ubiorze, jak i w wyglądzie skóry, szczególnie twarzy. Jednak dopiero ostatnie lata przyniosły na tyle zaawansowane technologie, że efekty są naprawdę zadziwiające. Wiele z tych technologii wykorzystuje medycyna estetyczna, której głównym zadaniem jest właśnie dbałość o wygląd skóry oraz całego ciała. Powszechnie uważa się, że ten dział medycyny przyczynia się do podniesienia poziomu zadowolenia z życia, poprzez ingerencję w ciało ludzkie oraz poprawienie jego wyglądu na różnych płaszczyznach.

Czym zajmuje się medycyna estetyczna

Pojęcie medycyny estetycznej jest dość szerokie, gdyż obejmuje wiele różnorodnych zabiegów, zarówno mniej, jak i bardziej inwazyjnych. Możemy je jednak umieścić pod jednym mianownikiem, jakim jest wspomniana już wyżej poprawa jakości życia pacjenta. Osiąga się ją poprzez wyeliminowanie różnego rodzaju niedoskonałości pojawiających się na ciele. Bardzo często jest to obszar twarzy i dekoltu, jednak medycyna estetyczna obejmuje również pozostałe partie ciała. W ostatnich latach technologie stosowane w tej dziedzinie rozwinęły się na tyle, że można śmiało powiedzieć, że praktycznie nie istnieje problem, czy niedoskonałość, z którymi medycyna estetyczna by sobie nie poradziła.

Najczęściej wykonywane zabiegi medycyny estetycznej

Istnieje oczywiście wiele najróżniejszych zabiegów dostosowanych do konkretnych potrzeb każdego pacjenta, jednak znajdziemy wśród nich takie, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Można podzielić je na dwie grupy, a mianowicie zabiegi na twarz oraz zabiegi na ciało. Wśród tych pierwszych znajdziemy chociażby zabiegi wygładzające zmarszczki z użyciem botoksu, czy też przywracające świeży i młody wygląd poprzez lifting. W przypadku tych drugich, często wybieranymi są zabiegi usuwające cellulit oraz wygładzające skórę w różnych partiach ciała.

Medycyna estetyczna – o czym warto pamiętać

Niezależnie od rodzaju wykonywanego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, należy zwrócić uwagę na to, czy będzie go wykonywał lekarz, czy kosmetolog. Mimo dużej wiedzy posiadanej przez kosmetologów, nie zawsze mają oni uprawnienia do wykonywania konkretnych zabiegów. Lepiej zadbać o to, aby zabieg odbywał się pod okiem lekarza, a najlepiej był przez niego w całości wykonywany, co zapewni nam bezpieczeństwo i skuteczność.