Jak dobrać opatrunek do rany?

W zależności od rodzaju rany, jej kształtu i wielkości, należy dobrać odpowiedni opatrunek. Ocena stanu przerwanej skóry nie zawsze jest prosta, nawet dla doświadczonych specjalistów. Założenie dobrego opatrunku jest istotnym elementem w procesie gojenia się rany oraz wpływa na powstanie ewentualnych blizn. Jeżeli nie masz pewności, jaki opatrunek dobrać do powstałej rany, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki na ten temat.

Od czego zależy wybór opatrunku?

Opatrunek na rany dobiera się na podstawie kilku czynników, które trzeba umieć precyzyjnie ocenić. Przede wszystkim należy określić stan, w jakim jest rana, ponieważ od tego najbardziej zależy wybór opatrunku. Środki ochronne użyte w jednym przypadku, nie sprawdzą się też w innych. Oceń czy występuje wysięk i jak dużo go jest, aby wybrać chłonność materiału opatrunkowego. Inaczej przeprowadza się pierwszą pomoc, gdy zauważymy, że rana ma oznaki zakażenia. Dobry opatrunek ma ułatwiać leczenie rany, a nie pogarszać jej stan, dlatego znać kilka zasad i rodzajów środków higienicznych. Obecnie wiele materiałów opatrunkowych, wykorzystywanych w szpitalach, można kupić do swojej domowej apteczki w sklepach internetowych z zaopatrzeniem medycznym.

 Opatrunek a głębokość rany

W zależności od przyczyny pojawienia się rany, można zastosować podział na głębokie i płytkie. W przypadku ran głębokich, którym prawdopodobnie towarzyszy duży wysięk, stosuje się opatrunki, które w kontakcie ze skórą tworzą żel. Są to wszelkiego rodzaju opatrunki hydrokoloidowe, hydrowłókniste czy alginianowe, dzięki którym rana jest nawilżona i łatwiej się goi. Warstwa powstała pomiędzy raną a plastrem minimalizuje ból i naruszenie tkanek, związany z usuwaniem opatrunku. Jeżeli ma się do czynienia z płytką raną, warto zastosować opatrunki o mniejszym stopniu chłonności, ale które dalej będą utrzymywały odpowiedni poziom wilgotności i ułatwiały leczenie. Wśród nich można wymienić opatrunki enzymatyczne, hydrożelowe albo mieszane.

Ilość wysięku z rany a dobór opatrunku

Przerwanie ciągłości skóry odkrywa jej głębsze warstwy, przez co może dojść do wydalania wydzieliny lub krwi. Wówczas dobiera się opatrunek, który wchłonie nadmiar płynów i zatamuje ich dalsze wydzielanie. W przypadku dużej ilości wysięku z rany używa się opatrunków hydrokoloidowych i hydrożelowych, które mogą być wzbogacone jonami srebra bądź innymi substancjami antybakteryjnymi i antyseptycznymi. Zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych na powierzchni uszkodzonej tkanki. Umiarkowany lub niewielki wysięk zatamują klasyczne opatrunki włókninowe lub tradycyjne plastry. Trzeba jednak zadbać o dokładne odkażenie rany preparatami dezynfekującymi.

Co zrobić, kiedy rana jest zakażona?

Zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do zakażenia rany. Może tak się stać, kiedy zlekceważymy powstały uraz i nie podejmiemy od razu pierwszej pomocy. Zakażona rana jest trudniejsza do wyleczenia, ponieważ trzeba zwalczyć z jej powierzchni wszelkie bakterie i wirusy, aby nie doprowadzić do powikłań. W tym celu stosuje się specjalne opatrunki, wzbogacone o antybakteryjne substancje aktywne, takie jak srebro lub węgiel aktywowany. Przenikają do uszkodzonych tkanek i hamują rozwój drożdżaków, grzybów czy pleśni. Opatrunki te utrzymują odpowiednie warunki gojenia rany oraz przyspieszają leczenie. Niektóre z nich pochłaniają też brzydkie zapachy generowane przez uszkodzone tkanki skórne. Opatrywanie zakażonej rany może wymagać także złożonej ochrony. Składa się na nią kilka warstw, które odseparowują zranienie od czynników zewnętrznych. Na opatrunek hydrożelowy nakłada się opatrunek wtórny, który ma zabezpieczać oczyszczoną i opatrzoną ranę przed przedostaniem się do niej nowych bakterii.

Przed udzieleniem pierwszej pomocy, trzeba pamiętać, że nie istnieje uniwersalny opatrunek, pasujący do każdej rany. Jeżeli powstały uraz jest poważny i nie wiesz, jak poprawnie go opatrzyć, koniecznie udaj się do specjalisty. Niewielkie skaleczenia z łatwością zabezpieczy się samodzielnie, lecz rany głębokie lub kłute powinien zobaczyć lekarz.