Jak działa i kiedy się stosuje Pulmicort?

Astma oskrzelowa to często diagnozowana jednostka chorobowa. Leczenie polega głównie na stosowaniu leków przeciwzapalnych, często przepisuje się Pulmicort, czyli preparat wziewny o wszechstronnym działaniu. Służy on do inhalacji z nebulizatora, może być stosowany przez długi czas. Oczywiście zawsze mogą wystąpić niepożądane działania, bo organizm reaguje w różny sposób na substancje zawarte w leku Pulmicort.

Pulmicort na pomoc przy astmie oskrzelowej

Pulmicort jest wziewnym lekiem zawierającym kortykosteroid, który redukuje stan zapalny. Wydaje się go z przepisu lekarza, stosuje w długoterminowym leczeniu astmy oskrzelowej. Niweluje on nasilenie objawów tej uporczywej jednostki chorobowej i im przeciwdziała. Można liczyć na zredukowanie obrzęków i zniwelowanie podrażnienia dolnych dróg oddechowych, czyli symptomów towarzyszących pacjentowi przy astmie. Substancją czynną w Pulmicort jest budezonid, czyli syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Jest w stanie zahamować proces zapalny toczący się w ścianach oskrzeli i w dużym stopniu wycofać zmiany anatomiczne powstałe w wyniku rozwoju astmy. Stosowanie Pulmicortu ma na celu zarówno łagodzenie objawów schorzenia, jak i przeciwdziałanie ich nasileniu. Lek wpływa na ekspresję genów, w celu uzyskania pełnego działania konieczne jest nieprzerwane stosowanie przez kilka tygodni. Pulmicort zaczyna oddziaływać na organizm w ciągu 24 godzin. Lek ma postać zawiesiny do nebulizacji. Wskazaniami do jego stosowania są astma oskrzelowa, zespół krupu wirusowego, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Pulmicort nie może być podawany w celu przerwania ostrego napadu duszności. Nie wolno go stosować także w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

O czym należy wiedzieć, stosując Pulmicort?

Pulmicort służy tylko do stosowania wziewnego, czyli do inhalacji, które wykonuje się przy użyciu nebulizatora rozpylającego preparat (nie należy używać urządzeń działających w oparciu o ultradźwięki). Niedopuszczalne jest podawanie leku drogą dożylną ani doustną. Zaletą leku wziewnego jest błyskawiczne przedostanie się substancji czynnej do dróg oddechowych. Jako że Pulmicort przenika do krwiobiegu w minimalnym stopniu, ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych skutków ubocznych zostało zredukowane niemalże do zera. Pulmicort może być stosowany nawet w przypadku małych dzieci, od szóstego miesiąca życia, oczywiście zawsze musi przebiegać to pod ścisłą kontrolą osoby dorosłej. Pulmicort jest często przepisywany niemowlętom, u których występuje zespół krupu wirusowego. Istotne jest to, aby nie podawać leku dłużej niż przez dziesięć dni. W przypadku dzieci, które nie są w stanie wdychać preparatu przez ustnik, należy podawać lek przez maskę twarzową. Jeśli ktoś ma zdiagnozowaną gruźlicę płuc, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub grzybicze/wirusowe zakażenie dróg oddechowych, to należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Pulmicort. Preparat może być przyjmowany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią, ale trzeba to skonsultować z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help