Jak nauczyć dziecko prawidłowego mycia zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby zachować zdrowe i estetyczne zęby. Już od najmłodszych lat, a nawet wcześniej, należy dbać o jamę ustną. Jak nauczyć malucha mycia zębów, aby uniknąć częstych wizyt u dentysty dziecięcego? Podpowiadamy!

Kiedy zacząć myć zęby?

Prawdopodobnie każdy dentysta dziecięcy zgodzi się z tym, że jamę ustną u dzieci należy czyścić już od pierwszych tygodni życia. Trzeba to robić jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby mleczne. To konieczne, aby uniknąć infekcji jamy ustnej. Na tym etapie wystarczy skorzystać z nasączonej gazy. Kiedy pojawią się pierwsze zęby, warto skorzystać z silikonowej wkładki ze szczoteczką. Natomiast około pierwszego roku życia można już rozpocząć naukę mycia zębów szczoteczką.

Zachęta do mycia

Aby pomoc dentysty dziecięcego nie była potrzebna bardzo szybko, warto zacząć mycie zębów u malucha zaraz po ukończeniu przez niego pierwszego roku życia. Początkowo może to robić rodzic, jednak im szybciej dziecko nauczy się samodzielnie myć zęby, tym lepiej. Jak nauczyć dziecko mycia zębów? Polecamy metodę małych kroków:

  1. Pokaż dziecku kolorową szczoteczkę podczas kąpieli i daj mu się nią pobawić. W ten sposób nauczy się trzymać ją w ręku.
  2. Niech dziecko kilkukrotnie towarzyszy Ci podczas mycia zębów. Dzieci naśladują rodziców, więc prawdopodobnie maluch również zacznie wkładać szczoteczkę do buzi.
  3. Pokaż dziecku prawidłowe ruchy mycia zębów, aby od początku nabierało dobrych nawyków.

Przeważnie dziecko stopniowo zyskuje coraz większą samodzielność w myciu zębów. Złym pomysłem jest narzucenie dziecku z dnia na dzień obowiązku samodzielnego mycia zębów. To nigdy się nie udaje. Pamiętaj, aby wzbogacić szczotkowanie zębów o elementy zabawy. Możecie z maluchem robić śmieszne miny przed lustrem lub zachwycać się emitowanymi przez szczoteczkę sygnałami świetlnymi lub dźwiękowymi. Chodzi o to, aby jak najbardziej uatrakcyjnić czynność mycia zębów.

W ten sposób powinno Ci się udać dosyć szybko nauczyć dziecko samodzielnego, a co ważniejsze – prawidłowego mycia zębów.