USG bioderek – pierwsze badanie u noworodka

Pojawienie się dziecka na świecie to magiczny i ekscytujący czas. Pierwsze tygodnie życia malucha są także niezwykle ważne pod względem medycznym, gdyż właśnie wtedy można dokonać wczesnej diagnozy wielu ewentualnych przypadłości. Nie inaczej jest w przypadku wad wrodzonych układu ruchu, które dzięki szybkiemu wykryciu można całkowicie wyeliminować za pomocą fizjoterapii. W poniższym artykule opisujemy, dlaczego tak ważne jest USG bioderek u noworodka i tłumaczymy, kiedy dokładnie należy wykonać to badanie!

Dlaczego warto wykonać USG bioderek u dziecka?

Badanie ultrasonograficzne bioderek u noworodków wykonywane jest głównie w celu przesiewowej diagnostyki dysplazji stawów biodrowych. Jest to relatywnie częsta wada wrodzona, która dotyczy nawet 4% dzieci. Schorzenie to poleca na nieprawidłowej budowie głowy kości udowej lub panewki stawu biodrowego, przez co staw ten nie pełni prawidłowo swej funkcji. Niewykryta wada może rozwinąć się w zwichnięcie stawu biodrowego, które doprowadza do istotnych problemów w późniejszym rozwoju ruchowym dziecka i konieczności leczenia operacyjnego.

Wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego oraz szybkie wdrożenie leczenia pozwala na pełne wyleczenie tej wady za pomocą metod nieinwazyjnych.

Kiedy należy zgłosić się na USG stawów biodrowych u noworodka?

Według najnowszych zaleceń USG stawów biodrowych jest badaniem przesiewowym, które powinno być wykonane u każdego dziecka. Niezwykle ważny jest jednak termin, w którym badanie to jest przeprowadzone. Na USG bioderek należy zgłosić się dokładnie między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. Wcześniej wykonane badanie jest niemiarodajne, ponieważ staw biodrowy dziecka może nie być jeszcze wykształcony prawidłowo, a ewentualnie wykryte zmiany mogą ulec samoistnemu wycofaniu.

USG stawów biodrowych u niemowlaka – jak przebiega to badanie?

Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych jest nieinwazyjne i bezbolesne. Co najważniejsze, badanie to jest także całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się organizmu dziecka, gdyż wykorzystywane w nim są właściwości fal ultradźwiękowych. Badanie to nie wymaga wcześniejszego przygotowania, choć przed wizytą warto dziecko nakarmić, by było spokojniejsze.

Lekarz nakłada na głowicę aparatu USG specjalny żel sprzęgający, a następnie przykłada ją do skóry dziecka w okolicach bioderek. Delikatne ruchy głowicy pozwalają na uwidocznienie stawów biodrowych i otaczających je tkanek. Niekiedy specjalista ustawia kończyny w określonej pozycji, by zobrazować ruchy poszczególnych elementów stawu biodrowego względem siebie. Całe badanie trwa zwykle 10 do 15 minut, po czym rodzic otrzymuje zdjęcia analizowanych stawów wraz z opisem lekarskim.