Zdrowe zęby – dobre praktyki dla każdego

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wpływ na kondycję zębów mają decyzje podejmowane każdego dnia. Jeśli okażą się w większości złe lub nieprzemyślane, mogą doprowadzić do wielu problemów, których rozwiązanie będzie wymagało częstych wizyt u dentysty. Jak uniknąć tego typu sytuacji?

Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne. Pamiętać należy jedynie o kilku ważnych zasadach. Dotyczą one naszego codziennego życia, a mówiąc dokładniej, konkretnych nawyków oraz wykonywanych czynności. W ich zrozumieniu pomóc może uznany stomatolog, do którego warto udać się na konsultacje.

Higiena jamy ustnej

Sprawa, wydaje się, banalna, jednak niestety problem z nią miewają nie tylko dzieci, ale też dorośli. Trudności dotyczą przede wszystkim częstotliwości mycia zębów oraz długości trwania tego procesu. Nie, nie wystarczy myć zęby raz dzienne przez 30 sekund. Absolutne minimum stanowi szczotkowania 2 razy dzienne, przez co najmniej 2 minuty.

Do tego trzeba dodać nitkowanie (raz dzienne) i płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Pozwoli to pozbyć się resztek pokarmu i zadbać o czystość jamy ustnej.

Codzienne nawyki i dieta

To, co jemy, ma wpływ nie tylko na wagę ciała, ale też na zęby. Lepiej unikać słodyczy, dużej ilości kawy, papierosów i alkoholu. Wpływ na szybszy rozwój próchniczy mają ponadto słodzone napoje, a nawet białe pieczywo. Warto zadbać o uzupełnienie ilości wapnia w organizmie, a także o znaczną redukcję żywności przetworzonej.

Regularne wizyty u stomatologa

Choć nie są one przyjemne, nie należy ich odkładać w czasie. Jak pokazuje praktyka, powinno do nich dochodzić raz na pół roku, a najrzadziej raz w roku. Umożliwią one odpowiednio wczesne wykrycie wszystkich niekorzystnych zmian, ubytków oraz próchnicy. Dzięki temu ewentualne leczenie zębów będzie krótsze, tańsze i skuteczniejsze.

Codzienne dbanie o jamę ustną nie sprowadza się wyłącznie do szczotkowania. Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, iż codzienne czynności, a także wszelkie nawyki mają ogromny wpływ na kondycję zębów. Warto więc wystrzegać się wszystkiego, co może być potencjalnie szkodliwe.

Zapraszamy: Stomatolog Poznań.