Jak znaleźć szafę idealną do sypialni?

Mało kto może sobie pozwolić na dodatkowe pomieszczenie na garderobę, dlatego to właśnie w sypialni musi być ona zorganizowana. Tutaj oczywiście najbardziej powszechnym wyborem jest szafa. Ostatnio popularnością cieszą się szafy przesuwne. Są jednak ciągle osoby, które doceniają także klasyczne szafy uchylne. Jak znaleźć szafę idealną i czym kierować się przy wyborze? Oto nasze wskazówki.

Zwróć uwagę na dostępną przestrzeń, czyli długość, szerokość i wysokość szafy, a także nietypowe elementy

Każde pomieszczenie jest inne i ze względu na jego wielkość, a także kubaturę można dobrać odpowiednią szafę. Jak wiadomo sercem każdej sypialni jest łóżko i jeśli ono zajmuje sporo miejsca, to szafa na przeciwległej ścianie nie powinna być zbyt szeroka. Ważne, by zachowane były ciągi komunikacyjne, choć nie zawsze jest to możliwe i wtedy dobór rodzaju szafy ma znaczenie. Wracając jednak do wymiarów, to musisz znać długość ściany, a także wysokość pomieszczenia, a także maksymalną głębokość, jaką może mieć szafa. Znając te parametry na pewno wybierzesz odpowiedni model. Trzeba pamiętać, że szafy do sypialni to także meble narożne. Zatem jeśli pokój nie ma typowego kształtu albo narożnik jest jedynym miejscem, gdzie można ustawić szafę, to właśnie taką należy wybrać.

Szafy do sypialni – dlaczego warto wybierać przesuwne i gdzie się sprawdzą?

Znając rozmiar szafy trzeba zdecydować się na rodzaj. Bez wątpienia w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się szafy do sypialni przesuwne. W końcu nie zajmują wiele miejsca, a do tego w ich bezpośrednim sąsiedztwie można stawiać meble, zarówno łóżka jak i biurka, bo wystarczy niewielka wolna przestrzeń, by móc dojść do szafy i otworzyć ją ruchem posuwistym. Bardzo często takie szafy wyposażone są nie tylko w hamulec, ale również system cichego domykania, zatem sprawdzą się zarówno w sypialniach dorosłych, jak i dzieci. Szafy przesuwne bardzo często wyposażone są w duże lustro, które odbija wnętrze i dlatego sprawdzą się także w mniejszych sypialniach. Bardzo często producenci takich szaf do sypialni oferują możliwość samodzielnej konfiguracji wnętrza. To daje dowolność, jeśli chodzi o dobór ilości półek czy drążków. Zatem podziały w szafie można dopasować do swoich potrzeb. Bardzo często takie szafy do sypialni wykonywane są też na wymiar, zarówno jeśli chodzi o gabaryty, jak i wewnętrzne podziały, dodatkowe półki czy szuflady wewnątrz.

Czy szafy uchylne mogą być ciche i ergonomiczne?

Innym rodzajem szaf do sypialni, na które można się zdecydować są uchylne. Wcale nie muszą być gorsze od przesuwnych. Mają bardziej klasyczny design, dlatego będą też pasować do klasycznych aranżacji, np. rustykalnej czy prowansalskiej. Szafy uchylne mogą być wykonane z płyty meblowej, a nie ciężkiego, litego drewna. Dodatkowo nierzadko doposażone są w system cichego domykania szuflad, w które są często doposażone. Szafy do sypialni uchylne najczęściej wyposażone są w drążek, a także półkę nad drążkiem, choć można wybrać także modele z półkami. W pierwszym przypadku taka szafa sprawdzi się na pewno dla osoby, która ma formalny styl ubierania, nosi garnitury lub garsonki. Oczywiście może się dla nich sprawdzić także szafa przesuwna, ale tutaj konieczne jest zadbanie o właściwą szerokość szafy, aby ubrania po wyjęciu nie były od razu pogniecione. Zatem szafy uchylne mogą być także ergonomiczne i ciche i warto na nie stawiać.

Design szafy dopasowany do aranżacji pomieszczenia – ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę

Funkcjonalność jest ważna, ale trzeba zwrócić uwagę także na design. W końcu szafy do sypialni powinny pasować do wystroju. Jeśli urządzacie sypialnię w stylu glamour to szafa z przeszklonymi drzwiami albo wykończona na wysoki połysk doskonale się sprawdzi. Dla miłośników skandynawskich bądź industrialnych aranżacji odpowiednim wyborem może być szafa uchylna posadowiona na nóżkach lub płozach. Kolorystyka może być dobrana do komody, łóżka czy innych mebli znajdujących się wewnątrz. W ten sposób tworzy się spójną i elegancką aranżację.

Szafa idealna to taka, w której zawsze wszystko umiesz łatwo znaleźć, Twoje rzeczy nie są ściśnięte, a przez to zgniecione. Jest wystarczająco szeroka, by z łatwością zamknąć drzwi bez przycięcia materiału.