Doskonała i bezpieczna zabawa dla dzieci – laser tag

Laser tag, to laserowa wersja paintballa, jednak w przeciwieństwie do dość twardych i potencjalnie niebezpiecznych naboi z barwnikiem – zupełnie bezbolesna. Poza odpowiednią dawką ruchu, zabawa dostarcza dzieciom rozrywkę, ucząc także podejmowania decyzji, strategii i umiejętności planowania. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, czym jest laser tag!

Laserowy paintball – jak się gra w laser tag?

Droga po puchary w laser tag nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, a rozpoczyna się od uzbrojenia. Najczęściej w zabawie uczestnikom są udostępniane repliki broni (zwykle karabinków szturmowych) o zasięgu od 100 do 300 m. Poza bronią, każdy, kto chce wziąć udział w zabawie otrzymuje opaskę na głowę, w której znajdują się czujniki sygnalizujące o trafieniu, kiedy oczywiście takie nastąpi.

Opaskę trzeba mieć na głowie przez cały czas rozgrywki, która polega na eliminowaniu przeciwników przez wycelowanie i trafienie z karabinka. Gra pozwala na zaplanowanie jej parametrów, m.in.

  • ilości amunicji,
  • liczby magazynków,
  • liczby przeładowań,
  • liczby żyć.

Karabinki zwykle pozwalają na stałe monitorowanie własnych punktów oraz trafień dzięki umieszczonych na nich wyświetlaczach. Po zakończonej rozgrywce można porównać swoje wyniki z wynikami innych graczy, sprawdzając, kto zasłużył na medale, odznaczenia i nagrody.

Laser Tag dla dzieci – czy to bezpieczna zabawa?

W tradycyjnym paintballu używa się wypełnionych farbą kul, którymi trzeba trafić przeciwnika. Choć zasada gry w laser tag jest identyczna, to jednak nie stosuje się tu żadnych realnych nabojów. Przeciwnik „pada” na placu boju „rażony” niewidzialnym dla człowieka, wirtualnym nabojem z karabinka.

Laser tag dla dzieci

Broń używana w zabawie generuje wiązkę światła podczerwonego (IR), takiego samego, jakie emituje pilot do telewizora. W przeciwieństwie do lasera, który rzeczywiście jest niebezpieczny dla wzroku, światło podczerwone stosowane w laser tag nie wykazuje żadnego szkodliwego działania. Wiązka światła skierowana na przeciwnika jest odbierana przez czujniki w opasce i w ten sposób odnotowywane jest trafienie.

Jak zorganizować laser tag?

Zabawa w laserowy paintball może odbywać się w zorganizowanych centrach, ale także w plenerze. Wystarczą do niej wspomniane karabinki oraz opaski. Sprzęt można wynająć, dzięki czemu organizacja zawodów na terenie prywatnym czy nawet w lesie nie powinna sprawiać trudności.

Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, laserowy paintball świetnie nadaje się na różnego rodzaju eventy organizowane przez szkoły i inne instytucje czy gminy, a także prywatnie. Może stanowić ciekawe urozmaicenie dziecięcego przyjęcia urodzinowego, o ile oczywiście dysponujemy odpowiednio dużym terenem do zabawy.

Jak ubrać dziecko do laserowego paintballa?

Laser tag nie wymaga specjalnego stroju. Warto jednak postawić na wygodne buty oraz ubranie, które pozostawia swobodę ruchów. Jeśli gra będzie się odbywać w lesie, przydadzą się również barwy maskujące, a kiedy planowana jest w pomieszczeniu – najlepiej wybrać T-shirt w zestawieniu z długimi, cienkimi spodniami, które ochronią skórę w razie upadku.

Ochraniacze, kask czy okulary nie są w laser tag potrzebne, ponieważ nie jest to gra kontaktowa, inaczej niż tradycyjny paintball.