Jak w wynajmowanym mieszkaniu poczuć się jak u siebie, ale nie wydawać dużej ilości pieniędzy na remont?

Wynajmując mieszkanie najczęściej można wykonać w nim niewielki remont. Dotyczy on odmalowania ścian, wymiany podłogi czy samego wyposażenia. Najczęściej jednak nie można ingerować w układ mieszkania, co oznacza niemożność pozbycia się ścianek działowych, choć zdarza się, że i na to właściciele mieszkań się godzą. Dziś zastanowimy się, co można zrobić, by w wynajmowanym mieszaniu poczuć się jak u siebie w domu, a jednocześnie nie wydać fortuny na remont.

Po pierwsze: odmaluj ściany, by dodać im świeżości, ale nie angażuj do tego malarza

Na pewno w ramach wynajmu mieszkania możesz odmalować ściany, jeśli nie zabrania tego zawarta umowa najmu. W ten sposób możesz starszemu wnętrzu dodać świeżości. Oczywiście najlepiej wybrać tutaj nowoczesne farby o dobrym kryciu. Można zdecydować się choćby na te, które imitują strukturę betonu, co będzie zaczątkiem do stworzenia wnętrza w stylu loft. Oczywiście do malowania nie warto angażować malarza. W końcu można zaopatrzyć się w wałki z rączką teleskopową i samodzielnie odmalować przestrzeń. W ten sposób wybierając droższą, wyższej jakości farbę można zaoszczędzić na robociźnie. Być może właściciel zgodzi się także na wymianę podłóg. Jeśli jest to wynajem długoterminowy, to powinieneś zawrzeć taką umowę, by móc w znaczący sposób ingerować w stylistykę mieszkania.

Po drugie: pozbądź się niechcianych mebli, a jeśli właściciel nie chce ich zabrać i w ramach umowy pozwala Ci nimi dysponować, spróbuj je odsprzedać, a zyskasz dodatkowe środki

Generalnie wszystko, co znajduje się we wnętrzu mieszkania jest własnością właściciela mieszkania, ale oczywiście można poprosić go o zabranie mebli, by móc wstawić do wnętrza własne. Jeżeli właściciel nie chce dodawać sobie pracy i wynajmować magazynu czy firmy, która wywiezie meble jako odpady wielkogabarytowe, a zgodzi się by zrobił to najmujący, to oczywiście jest to droga wolna do zmian. Może być również tak, że odsprzeda najemcy znajdujące się wewnątrz meble (np. za symboliczną kwotę) i wtedy także będzie on mógł nimi dowolnie dysponować. Wtedy może je też sprzedać komuś innemu w ramach portalu z ogłoszeniami i nawet zyskać dodatkowe środki na remont.

Po trzecie: wymień oprawy oświetleniowe na nowe i postaw na nowoczesne żyrandole

Do wymiany będą też przestarzałe oprawy oświetleniowe. Na takich zmianach nie tylko wynajmujący, ale i mieszkanie może tylko zyskać, dlatego właściciel na pewno zgodzi się na ich przeprowadzenie. Do salonu sprawdzi się piękny nowoczesny żyrandol. Takie oświetlenie można wybrać także do sypialni. Nowoczesne żyrandole pięknie odbijają światło mogą wpisywać się zarówno w stylistykę glamour, jak i hi-tech. Mogą się na nie składać szklane, okrągłe klosze, geometryczne formy zdobione kryształkami albo długie i zawijane trzonki zakończone dekoracyjnymi żarówkami LED. Na pewno podnoszą znacząco wartość mieszkania, dlatego każdy właściciel lokum przyklaśnie takim zmianom.

Po czwarte: wybierz nowe, wygodne łóżko, a także wypoczynek do salonu

Wśród elementów wyposażenia na pewno jest niewiele mebli. Bo jeśli najmujący uzgodni z właścicielem ich wywóz, to zyska możliwość wstawienia do mieszkania nowych, własnych mebli. Wśród nich na pewno będzie wygodne łóżko. Materac kieszeniowy na dużym stelażu drewnianym na pewno wpisuje się w najwyższy komfort. Można postawić także na nowoczesne i efektowne łóżko kontynentalne wyposażone w kilka materacy. Ważny będzie także wypoczynek do salonu. Jednak gdy właściciel mieszkania nie chce zabierać z niego dotychczasowego kompletu, to być może zgodzi się na jego odnowienie. Stara zużyta tapicerka wymieniona na nową może sprawić, że meble będą prezentować sę zupełnie inaczej, a mieszkanie zyska na wartości.

Po piąte: urządź kuchnię według własnych potrzeb i postaw na stylowe dodatki

Zwykle zabudowa kuchenna w wynajmowanym mieszkaniu zostaje. Jeśli nie można ingerować w jej wygląd, to na pewno warto tę przestrzeń dodatkowo gruntownie oczyścić. Wtedy można zastanowić się na jej uzupełnienie o stylowe dodatki. Wśród nich mogą być oczywiście kubeczki, filiżanki, ale i sztućce na stojakach, czy stojaki na doniczki z przyprawami. Drobne elementy funkcjonalne i dekoracyjne sprawią, że kuchnia będzie w większym stopniu Twoją przestrzenią.