Ogrzewanie gazowe w domu – wady i zalety

Od lat instalacje gazowe to popularny wybór właścicieli gospodarstw domowych. W rzeczywistości jednak jest to tylko jedno z wielu dostępnych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Zatem czy warto się na nie decydować? Jakie są mocne i słabe strony tego rozwiązania?

Dlaczego warto montować instalacje gazowe?

Nie ma wątpliwości, że instalacje gazowe mają szereg zalet. Należą do nich przede wszystkim:

  • możliwość wykorzystania energii na wiele sposobów,
  • wygoda użytkowania,
  • brak przerw w dostawach gazu,
  • ekologiczność rozwiązania.

Warto zauważyć, że instalacje gazowe umożliwiają nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale również wody. Ponadto gaz można wykorzystać także w kuchence. Tym samym wystarczy jedna instalacja, aby ogrzać pomieszczenia i wodę oraz ugotować obiad. Niewątpliwie jest to duża wygoda. Ponadto użytkowanie instalacji gazowej jest bardzo komfortowe. Nie trzeba dokładać do pieca. Wystarczy włączyć kocioł i regulować temperaturę. W przypadku instalacji gazowej podłączonej do sieci, a nie do własnego kotła, wystarczy sama regulacja.

Warto również wskazać na rzadkie przerwy w dostawie gazu. Zwłaszcza, jeśli korzysta się z własnego kotła. W przypadku energii elektrycznej przerwy mają miejsce stosunkowo często. Co więcej wykorzystanie gazu zamiast prądu czy też kominka to rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne

Czy instalacje gazowe mają wady?

Nie istnieją rozwiązania idealne. Również instalacje gazowe mają swoje gorsze strony. Przede wszystkim zakup kotła i wykonanie instalacji gazowej to dosyć duża inwestycja. Niemniej koszty te dosyć szybko się zwracają, o ile dom posiada odpowiednią izolację cieplną. Warto zadbać o tę kwestię, aby uniknąć wysokich rachunków. Wiele osób martwi ryzyko wybuchu spowodowane wykorzystywaniem gazu. Należy jednak podkreślić, że dobrze wykonana i właściwie konserwowana instalacja nie stanowi realnego zagrożenia. Tak naprawdę jest ono bliskie zeru. Dlatego właśnie wykonanie instalacji zawsze warto zlecać fachowcom z dużym doświadczeniem.