Skrzypiące drzwi wejściowe, kuchenne czy balkonowe to częsty problem każdego z nas. Dlaczego drzwi skrzypią i jak sobie poradzić z zaistniałą sytuacją? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przyczyny skrzypiących drzwi
Drzwi do lodówek, drzwi balkonowe i drzwi wejściowe – wszystkie w pewnym momencie zaczynają skrzypieć i jest to problem, którym musisz się zająć. Smar fabrycznie nałożony na zawiasy z czasem się zużywa i traci swoje właściwości, zwłaszcza pod wpływem kurzu i wilgoci. Gdy nie ma smaru, zawiasy ocierają się o siebie, wydając przy tym uciążliwe dźwięki. Powodem skrzypiących drzwi może być również niepoprawnie dobrane okucie.
Domowe sposoby na skrzypiące drzwi
W przypadku pojawienia się problemu skrzypiących drzwi, najczęściej decydujemy się na skorzystanie z preparatów, które dostępne są w większości marketów. Niestety mało kto z nas pamięta o domowych sposobach, które również są w stanie poradzić sobie z tego typu problemem.
Jednym z domowych sposobów radzenia sobie ze skrzypiącymi drzwiami jest zastosowanie oleju roślinnego lub oliwy. Niestety rozwiązanie to ma swoje wady. Po czasie olej może zjełczeć, co spowoduje wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu. Niektórzy ludzie używają świec, mydła lub kremu do golenia, aby zwalczyć skrzypienie drzwi, ale to podejście może zapewnić tylko krótkoterminowe rezultaty.
Preparaty na skrzypiące drzwi
Najlepsze efekty osiągniemy wykorzystując smar do zawiasów, który dostaniemy w sklepie. Wykonanie zabiegu jest dość łatwe i nie sprawia większych kłopotów. Wystarczy na początek zdjąć drzwi i rozsunąć zawiasy. W ten sposób pojawi się nam szczelina, którą musimy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, a następnie wysmarować smarem. Po nałożeniu smaru usuwamy jego nadmiar i ponownie zakładamy drzwi. Po wykonaniu kilku ruchów drzwiami problem skrzypiących drzwi powinien zniknąć, gdyż sam zostanie dobrze rozprowadzony na zawiasie.
Inną metodą radzenia sobie ze skrzypiącymi drzwiami jest zastosowanie sprayu. Najpopularniejszym produktem jest spray WD-40, który wykorzystuje benzynę, gazol, oleje mineralne i inne obojętne składniki. Do puszki dołączona jest rurka, dzięki czemu w prosty sposób można dozować zawartość w nawet najdrobniejszej szczelinie. Zapobiega skrzypieniu, chroni przed wilgocią docierając do wszystkich szczelin i trudno dostępnych miejsc. Ważne pamiętać, aby nadmiar spreyu zmyć szmatką, a podłoże zabezpieczyć folią lub ręcznikiem.
Do równie popularnych środków smarujących zaliczyć możemy wazelinę techniczną i olej silikonowy. Wazelina dzięki swoim właściwościom natłuszczającym, doskonale sprawdza się w przypadku drzwi tarasowych, które narażone są na działanie minusowej temperatury. Z kolei olej silikonowy chroni przed korozją, poprawia sprawność mechanizmu. Ważne jest, aby przestrzegać prawidłowej procedury, najpierw smarując górny zawias, a następnie dolny.
Domowe sposoby czy profesjonalne preparaty?
Nie da się ukryć, że zastosowanie domowych w walce ze skrzypiącymi drzwiami to dobry pomysł. Niestety w tym przypadku, problem skrzypiących drzwi po pewnym czasie wraca, a nawet może narastać. Dodatkowo zjełczały produkt wydziela nieprzyjemne dla mieszkańca zapachy. Znacznie lepsze efekty dadzą nam produkty na bazie oleju czy tez ropy. Przy ich stosowaniu trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed zabrudzeniem ściany, ościeżnicy oraz podłogi. Niezależnie od sposobu jaki wybierzemy musimy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu zawiasów. W przeciwnym razie wykonany zabieg nie przyniesie pożądanego efektu.