Małe zmiany – duże efekty. Przygotowujemy mieszkanie do jesieni!

Jesień zbliża się wielkimi krokami, zarówno tak astronomiczna, jak i kalendarzowa. To czas podsumowań, kolejnych porządków, choćby w szafie, ale również zmian aranżacji. Jak zatem przygotować mieszkanie do jesieni? Poznajcie małe zmiany, które dadzą duże efekty.

Po pierwsze: porządki

Nasze zmiany zaczniemy od uporządkowania mieszkania. Zastanów się czy wszystkie dekoracje, które się w nim znajdują będą dalej je zdobić. Możesz spakować je do pudełek, zrobić zdjęcia i wystawić na sprzedaż. Możesz również pójść na organizowany w Twoim lub pobliskim mieście targ staroci, gdzie w myśl filozofii no waste można sprzedać czy oddać różne rzeczy, a w szczególności dekoracje, książki czy płyty, których jest już za dużo i nie mieszczą się w domu. Gdy już tę pracę będziesz mieć za sobą, to czas przejść do szafy. Tutaj także możesz dokonać przewietrzenia garderoby i część oddać np. na rzecz Caritas do specjalnych pojemników w Twoim mieście. Oczywiście niektóre rzeczy możesz też sprzedać w ramach aplikacji, np. takie, które były nieudanym zakupem i nigdy nie zostały założone. Porządki mogą obejmować także zapakowanie garderoby letniej do worków próżniowych i umieszczenie na dnie szafy i pozostawienie rzeczy , które sprawdzą się na sezon jesienno-zimowy. Jeśli Twoja szafa ma zniszczone uchwyty, to w ramach pierwszych prac naprawczych, a zarazem dekoracji wnętrz możesz wymienić je na nowe, całkiem inne, ale oczywiście dopasowane do otworu lub otworów.

Po drugie: odmalowanie i wytapetowanie ścian

Kolejny krok to dalsze prace renowacyjne. Warto przed nadejściem jesieni, ale wtedy gdy już nie panują upały jak w tropikach zabrać się za odmalowanie części ścian. Jeśli w pokojach, które chcesz odświeżyć znajdują się dekoracje ścienne, np. antyrama na zdjęcia czy zegar, to oczywiście najpierw musisz je zdemontować. Potem musisz zadecydować czy później będziesz wiercić dziury czy też mocować dekoracje na taśmie montażowej. Jakie kolory wybrać na ściany? Możliwości może być wiele, ale możesz postawić na jeden z modnych kolorów na jesień z palety Pantone, zatem błękit albo zieleń, oczywiście najlepiej sprawdzą się barwy bardziej zbliżone do pastelowych, które dodają do wnętrza więcej światła i optycznie je powiększają. To również moment, kiedy możesz pomyśleć o tapecie. Na pewno obecnie używane tapety są znacznie ciekawsze pod względem designu niż jeszcze kilkanaście lat temu. Warto wybrać winylowe, które posiadają powłokę flizelinową. Dzięki temu w przypadku remontu łatwiej się je zdziera, a powłoka gwarantuje przygotowanie ściany do kolejnej metamorfozy z tapetą w roli głównej.

Po trzecie: nowe tekstylia, dekoracje i doniczki

Teraz warto przejść do kolejnych małych zmian, które dadzą duży efekt. Na pewno będą to nowe tekstylia i mamy tu na myśli zarówno zasłony firany, jak i rolety czy też poduszki. Wszystkie te elementy powinny być dopasowane do wystroju wnętrza. Warto zajrzeć na koło barw i sprawdzić, które kolory najlepiej się dopełniają, a które stanowią dla siebie udany kontrast i na tej podstawie dobrać różnorodne elementy tekstylne. Wśród nowych dekoracji mogą znaleźć się te samodzielnie wykonane, wszak DIY jest w modzie. Można je wykonać z suszonej trawy i liści, kasztanów, jarzębiny – wszystkiego co tylko przyjdzie do głowy. Pomiędzy kwiatami łąkowymi można umieścić np. orzechy wbite na patyki czy też suszone jabłka. Dobrze sprawdzą się także dekoracyjne doniczki nie tylko na kwiaty, ale również stanowiące ozdobę samą w sobie. Można wybrać takie, które wykonane są z drewna i przypominają stare wiadro albo część beczki. Dobrze sprawdzą się także te wykonane z ceramiki czy gliniane i pomalowane na wybrany kolor, czy też z efektem glow.

Po czwarte: ozdoby na ścianach, czyli dekoracyjne antyramy na zdjęcia i dekoracje

Wśród naszych małych zmian nie może zabraknąć antyram. Możesz do nich włożyć zdjęcia z wakacji, które wprowadzą do mieszkania więcej ciepła i pozytywnego nastroju. Będzie on potrzebny w jesienne dni, gdy aura nie będzie sprzyjać. Można też postawić na plakaty będące drukiem popularnych reprodukcji, np. takich których tematem przewodnim jest jesień.

W łatwy sposób możesz przygotować stylowe mieszkanie na jesień. Już niewielkie zmiany będą się doskonale prezentować i stanowić powiew designerskiej świeżości.