Wybór ma znaczenie – jaka pompa hydroforowa do nawadniania ogrodu będzie najlepsza?

Bez względu na to czy masz duży ogród z sadem czy też mały ogród z oczkiem wodnym będziesz potrzebować odpowiedniego systemu nawadniania. Efektywny dopływ wody musi zostać zapewniony przez urządzenie ssąco-tłoczące. Jak je wybrać do nawadniania ogrodu i jakie będzie najlepsze?

Pompa hydroforowa do ogrodu – jakie może być jej zastosowanie?

Bez wątpienia nawet w przypadku podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej może być potrzebne stosowanie pompy hydroforowej. Gdy zapotrzebowanie na wodę jest duże, a odległość od kolektora także spora, to ciśnienie wody w instalacji może być niewystarczające przy uruchomieniu kilku urządzeń pobierających wodę. W takiej sytuacji trudno mówić jeszcze o właściwym ciśnieniu i przepływie na minutę przez wąż ogrodowy, zatem nawadnianie jest utrudnione. Podobnie oczko wodne nie może istnieć bez hydroforu, wszak potrzebne jest bieżące oczyszczanie i napowietrzanie wody. Dzięki pompie hydroforowej można też czerpać wodę z innych źródeł. Mowa tu oczywiście o studni ogrodowej, jak również zbiorniku na deszczówkę. Zastosowanie pompy hydroforowej nie tylko w domu, ale również w ogrodzie jest bardzo szerokie.

Pompy hydroforowe – czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Bez wątpienia jest wiele rodzajów pomp hydroforowych. Podstawowe rozróżnienie to pompy pionowe, poziome i zatapialne. Pompy mogą być zamontowane w odległości od źródła wody albo też w danym zbiorniku. Oczywiście odległość wpływa na efektywność zasysania i podnoszenia wody. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na ich ważne parametry. Przede wszystkim istotne znaczenie ma moc oraz wydajność czyli ilość litrów przepompowywanych na minutę. W przypadku montażu w określonym miejscu ważna jest również wielkość pompy. W przypadku pomp zatapialnych istotne znaczenie ma maksymalna wysokość podnoszenia. Pompy do oczek wodnych muszą być kompatybilne z filtrem. Ważne jest także zużycie prądu, częstotliwość włączania się pompy, która jest ściśle związana z jej wielkością i wydajnością. W przypadku kilku źródeł, które ma zasilać pompa warto wybrać model uniwersalny o zwiększonej wydajności. Tutaj polecane są systemy wielostopniowe przy skomplikowanych systemach zraszania albo jednostopniowe, gwarantujące stałe ciśnienie wody i polecane przede wszystkim do domów jednorodzinnych i letniskowych.

Jak dobrać pompę hydroforową do zbiornika na deszczówkę?

Bardzo popularne jest podlewanie ogrodu wodą na deszczówkę. Jest ona zbierana w specjalnym zbiorniku, który może znajdować się pod powierzchnią ziemi albo przy rynnie na powierzchni. W każdym przypadku do przesyłu i odpowiedniego ciśnienia wody ważna będzie pompa. Jej wielkość i wydajność musi być dopasowana do zbiornika. Można zdecydować się zarówno na pompę zatapialną, jak i powierzchniową samozasysającą. Pompa zatapialna sprawdza się w przypadku automatycznych systemów zraszania zieleni, czyli zbiorników na deszczówkę podziemnych. Z kolei pompa samozasysająca sprawdzi się do mniejszych ogrodów i tradycyjnego nawadniania.

Jaka pompa hydroforowa do nawadniania ogrodu będzie najlepsza?

Przede wszystkim pompę hydroforową należy dopasować do własnych potrzeb, bo dla jednych dana moc i wydajność będzie zupełnie wystarczająca, a dla innych, w sytuacji gdy pompa potrzebna jest w większych systemach zraszania – nie. W przypadku systemów zraszających wydajność pompy powinna być nie mniejsza niż 100 l/minutę. Do mniejszych ogrodów, które zasila się z wody deszczowej i węża ogrodowego wystarczy pompa o wydajności 35 lub 60 l/minutę. Zapewnienie wody płynącej pod odpowiednim ciśnieniem jest bardzo istotne przy podlewaniu ogrodu. W końcu zastosowanie końcówek zraszających do różnych części ogrodu i węża ogrodowego wymaga właściwego ciśnienia przepływu.

Oczywiście tam, gdzie rośliny wymagają słabszego nawodnienia sprawdzają się linie kroplujące oraz tradycyjne podlewanie z konewki. Jednak do sadów czy dużych trawników zastosowanie pompy będzie absolutnie potrzebne. Dzięki temu podlewanie będzie znacznie bardziej efektywne. Wśród wielu rodzajów pomp na pewno dopasujesz tę najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb.