Rodzaje masztów wózków widłowych – kiedy których użyć?

Zastosowanie wózków widłowych jest dzisiaj bardzo wszechstronne. Niemniej jednak w poszczególnych sytuacjach należy stosować nieco odmienne wózki widłowe. Okazuje się, że dzisiaj dostępne są bardzo różnorodne wózki widłowe. Przedstawiamy główne kryteria podziału, najpopularniejsze typy wózków oraz ich zastosowania ze względu na rodzaje masztów.

Napęd wózka widłowego

Zanim omówimy kwestię masztów wózków widłowych, warto podkreślić, że to pojazdy silnikowe i wskazać na różnicę dotyczącą typu napędu. Poszczególne modele posiadają odmienne silniki. Popularne są z pewnością wózki widłowe elektryczne. Dzisiaj stosuje się je coraz częściej ze względu na ograniczenie zanieczyszczania. Tego typu pojazdy są bardziej ekologiczne, a zwykle również bardziej komfortowe. Zwłaszcza w ciasnych przestrzeniach brak spalin to duża zaleta. Z drugiej strony wydajne wózki widłowe spalinowe również są nadal w użyciu. W większych halach czy na otwartej przestrzeni jak najbardziej można, i często warto je stosować.

Wózki widłowe i ich maszty

Położenie, typ i możliwości masztu – poza rodzajem napędu są to główne czynniki, które odróżniają poszczególne rodzaje wózków widłowych. W ten sposób wyróżniamy między innymi wózki widłowe boczne i przednie. W tych pierwszych maszt jest zlokalizowany z boku pojazdu, co umożliwia nieco większy udźwig i komfortowy transport ładunku nawet na dalsze odległości. Świetnie sprawdzają się w dużych halach magazynowych, gdzie dostępne jest dostatecznie dużo przestrzeni, aby swobodnie poruszać się tego typu wózkami. Warto wspomnieć również o wózkach widłowych skrętnych, czyli posiadających obrotowe maszty. Dla odmiany ten typ lepiej spisze się na małej przestrzeni.

Wózki widłowe przednie to między innymi modele jezdniowe podnośnikowe, czyli jeden z najpopularniejszych typów. To wózki o dużym zasięgu wideł. Dzięki temu mogą transportować nawet bardzo duży, a przy tym ciężki ładunek. W standardowych halach magazynowych i przemysłowych właśnie te wózki będą przeważnie najlepszym wyborem. Ponadto istnieją również wózki widłowe wysokiego składowania. Posiadają one widły podnoszone na bardzo duże wysokości, na których możliwe jest manewrowanie nimi. Popularne są też wózki terenowe, wyposażone w koła umożliwiające im poruszanie się po nierównym i grząskim gruncie, między innymi na placach budowy.