Chusta do noszenia dziecka – dlaczego warto i jaką wybrać?

Przytulanie i noszenie dziecka przy ciele jest niezwykle ważne. W ten sposób maluch się uspokaja i czuje bezpieczny. Ważne jest jednak, aby zadbać także o to, aby noszenie dziecka było dla rodzica wygodne. Ciekawym rozwiązaniem jest tu na pewno chusta do noszenia dziecka. Dlaczego jej stosowanie to dobry wybór i na jaką chustę się zdecydować?

Dlaczego warto stosować chustę do noszenia dziecka?

Dla dziecka w jego pierwszym okresie życia niezwykle ważna jest bliskość rodzica. Pod tym względem chusta sprawdza się idealnie. Maluch noszony w niej przez rodzica przez cały czas słyszy jego głos oraz czuje jego ciepło i bicie serca.

Dzięki temu czuje się spokojnie i bezpiecznie, co ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Warto tu dodać, że noszenie dziecka w chuście działa na nie na tyle uspokajająco, że maluch zdecydowanie mniej wówczas płacze.

Mówiąc o zaletach chusty do noszenia dziecka, nie można nie wspomnieć o tym, że pozwala ona na utrzymywanie malucha w prawidłowej pozycji. Maluch w pierwszych tygodniach swojego życia noszony powinien być w taki sposób, aby jego plecki były nieco zaokrąglone, a nóżki lekko rozchylone i podkurczone.

Chusta pozwala na uzyskanie właśnie takiej pozycji dziecka podczas jego noszenia. Ma to pozytywny wpływ na rozwój kręgosłupa i bioder u malucha. Co ciekawe, chusta do noszenia dziecka idealnie sprawdza się w sytuacji, w której dziecko ma kolkę. Dzięki noszeniu malucha w prawidłowej pozycji w chuście dziecko odczuwa zdecydowanie mniejsze dolegliwości.

Nie da się także ukryć, że noszenie dziecka w chucie jest również bardzo wygodne dla rodzica. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że rodzic ma wówczas wolne ręce. Pozwala to na swobodne wykonywanie różnych czynności podczas noszenia malucha.

Istotne jest również to, że noszenie dziecka w chuście zdecydowanie mniej obciąża kręgosłup. Rodzic nawet po dłuższym spacerze z dzieckiem nie odczuwa bólu pleców. Poza tym, także karmienie dziecka piersią w chuście jest łatwiejsze.

Jaki rodzaj chusty do noszenia dziecka wybrać?

Dziś na rynku dostępne są różne chusty do noszenia dziecka. Dzięki temu każdy rodzic może wybrać taką, która najlepiej spełnia jego indywidualne potrzeby i oczekiwania. Dużą popularnością cieszy się chusta wiązana.

Jest dość długa, a dzięki temu praktyczna. Można w niej nosić dziecko zarówno z przodu, na plecach, jak i na biodrze. Idealnie sprawdza się podczas dłuższych spacerów, ponieważ w każdej chwili pozwala na zmianę pozycji.

Co więcej, chustę wiązaną założyć można na oba ramiona, dzięki czemu ciężar dziecka rozkłada się równomiernie. Alternatywą dla chusty wiązanej może być kółkowa chusta do noszenia dziecka.

W ten model chusty zakładany jest na jedno ramię, a sama chusta wraz z dzieckiem podtrzymywana jest za pomocą dwóch wytrzymałych kółek, co zapewnia dużą stabilność. Sprawdza się zarówno w przypadku małych dzieci, jak i tych nieco starszych. Noworodki w chuście kółkowej układane są w pozycji leżącej, natomiast starsze maluchy noszone są na plecach lub na biodrze.

Chusta elastyczna czy tkana?

Chusty do noszenia dziecka podzielić można jeszcze na te elastyczne oraz tkane. Te pierwsze wykonywane są z cienkiej bawełny. Ich dużą zaletą jest to, że są one bardzo proste w zawiązaniu, co sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo praktyczne.

Chusty elastyczne polecić można zwłaszcza tym rodzicom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z noszeniem malucha w chuście. Z kolei chusty tkane także produkowane są z bawełny, ale od chust elastycznych różnią się splotem.

W tym przypadku jest to splot diagonalny. Dodatkowo chusty tkane są szersze i sztywniejsze. To z kolei sprawia, że ich właściwe ułożenie jest nieco trudniejsze. Dodać jeszcze warto, że chusty tkane polecane są nieco bardziej do noszenia dzieci starszych. (Po więcej zajrzyj do sklepu ekologicznego rodzinaeko.pl.)