Co zalicza się do prac wysokościowych?

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak to możliwe, że reklamy są montowane na bardzo wysokich słupach, natomiast okna w wysokich oszklonych budynkach są czyste. To wszystko za sprawą firm, które specjalizują się wykonywaniu prac wysokościowych. Dysponują oni specjalistycznym sprzętem, a także doświadczeniem i wiedzą, dlatego wykonywanie tego typu usług nie stanowi dla nich żadnego problemu. Dowiedz się więcej!

Czym są właściwie prace wysokościowe?

W poszukiwaniu informacji dotyczących tego, co oznaczają prace wysokościowe, warto zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Znajduje się tam bowiem ich definicja. Zgodnie z nią są to prace wykonywane powyżej 1 metra nad poziomem ziemi, jednakże mówimy o pracach wysokościowych jedynie wtedy, gdy powierzchnia nie jest wyposażona w żadne stałe konstrukcje zabezpieczające, pełne ściany o wysokości min. 1,5 metra bądź inne urządzenia zapewniające ochronę przed upadkiem. Generalnie są to różnego rodzaju prace na rusztowaniach, kominach, drabinach, czy konstrukcjach budowlanych. Są niezwykle niebezpieczne, dlatego osoby, które je wykonują, muszą pamiętać o wielu zasadach.

Jakie prace wysokościowe wykonywane są najczęściej?

Prace wysokościowe to bez wątpienia zajęcie jedynie dla odważnych. Na co dzień alpiniści zajmują się wykonywaniem różnych usług, choć najczęściej jest to:

  • montaż lub demontaż reklam wielkoformatowych,
  • montaż lub demontaż anten,
  • montaż lub demontaż konstrukcji stalowych,
  • docieplanie elewacji,
  • naprawa ubytków elewacyjnych,
  • wycinka drzew.

Oczywiście firmy zajmujące się pracami na wysokościach realizują także zlecenia dotyczące usuwania zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni elementów znajdujących się na dużych wysokościach.

Najczęściej chodzi o okna oraz inne elementy szklane. Te dość szybko się brudzą i nie wyglądają najlepiej, zatem ich wyczyszczenie wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, a przede wszystkim powinno być to przeprowadzone przez osoby z doświadczeniem i kwalifikacjami, dlatego najlepiej w tej kwestii zaufać np. firmie HI’Line. Profesjonalnego czyszczenia często wymagają także banery czy billboardy, do których dostęp zazwyczaj jest mocno utrudniony.

Reasumując, prace wysokościowe powinny być wykonywane jedynie przez alpinistów z doświadczeniem i wiedzą. Warto też wspomnieć co nieco o ich kosztach – najczęściej są one uzależnione od rodzaju prac, poziomu niebezpieczeństwa, jak i czasu realizacji, zatem każde zlecenie wyceniane jest indywidualnie.