Czy praca z kopiarką jest bezpieczna?

Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujące biuro bez kserokopiarki. W niektórych firmach jest ona używana praktycznie na okrągło. Wielu pracowników obawia się jednak jej wpływu na zdrowie. Czy praca z kopiarką jest bezpieczna? O co należy zadbać, aby stworzyć odpowiednie warunki pracy dla ludzi i sprzętu? Czy naprawa kserokopiarek jest możliwa?

Praca z kopiarką – czy jest bezpieczna? Możliwe zagrożenia

Kserokopiarka to sprzęt, który jest wykorzystywany w wielu firmach. Pozwala ona kopiować i drukować dokumenty. Usprawnia też ich obieg w przedsiębiorstwie. Bywa, że sprzęt jest tak intensywnie eksploatowany, że odmawia posłuszeństwa. Nie oznacza to jednak, że zupełnie przestaje nadawać się do użytku. Na rynku istnieją bowiem specjaliści, dla których naprawa kserokopiarek to codzienność. Wystarczy powierzyć im urządzenie, a ustalą przyczynę awarii i rozprawią się z nią.

Choć kopiarki są wykorzystywane powszechnie, wiele osób zastanawia się nad ich bezpieczeństwem. Podczas pracy uwalniają bowiem do powietrza mikropyłki. To związki metalu, cyny i ozonu, które mogą przedostawać się do płuc człowieka wraz z wydychanym powietrzem i powodować:

  • bóle głowy,
  • schorzenia skórne,
  • trudności w oddychaniu,
  • problemy z koncentracją,
  • złe samopoczucie.

Kodeks pracy nie zalicza jednak kserokopiarek do urządzeń stwarzających zagrożenie dla zdrowia pracowników. Zaleca się jednak ustawienie sprzętu w dalszej odległości od biurek, przy których odbywa się praca. Dlaczego? Ciągłe drukowanie lub kopiowanie dokumentów może być uciążliwe dla personelu.

Żeby zachować bezpieczne warunki pracy w pomieszczeniach, w których znajdują się kserokopiarki, należy zadbać o to, aby wnętrza spełniały wymogi względem powierzchni, objętości i wysokości, a także były odpowiednio wentylowane. Istotne jest również zapewnienie okresowych przerw w pracy urządzeń. Nie tylko posłuży to pracownikom, ale i samemu sprzętowi. Wówczas naprawa kserokopiarek nie będzie konieczna. Będą bowiem działać bez zarzutu.