Majorka, co warto zobaczyć?

Jedyna w swoim rodzaju wyspa Balearów kryje wiele cudownych miejsc. Majorka, co warto zobaczyć na tej hiszpańskiej wyspie? Sprawdzamy najpiękniejsze miejsca dostępne dla turystów.

Majorka, co warto zobaczyć w czasie kilku dni wyjazdu?

Jest miejscem inspiracji wielu artystów, obiektem westchnień amatorów starej architektury i idealnym miejscem do leżakowania na plaży. Majorka słynie z gorących wód i piaszczystych plaż, gdzie tłumnie wędrują turyści nie tylko z Europy, ale z całego świata.

Ale nie tylko plażowaniem człowiek żyje. Przyjrzymy się dzisiaj miejscom, które warto zobaczyć, kiedy znudzi nam się opalanie.

Palma de Mallorca to stolica Majorki i największe miasto Balearów. Historia miasta sięga czasów przed naszą erą, a obecnie centrum zachowało swój pierwotny wygląd. Stolicę kraju zamieszkuje pół miliona ludzi i być może przez to uliczki są tam wąskie i raczej kręte. Koniecznie zobaczyć trzeba tutaj gotycką świątynię La Seu, jedną z największych tego typu w Europie. W Palm de Mallorca zjemy bardzo dobre owoce morza, a wieczorami weźmiemy udział w typowo hiszpańskich imprezach.

Ze stolicy możemy dostać się do Port de Soller – miasteczka na północ od stolicy. Zobaczymy tutaj bardzo urodziwe pomarańczowe gaje, które zwykle wznoszą się na wzgórzach. Jeśli są drzewa pomarańczy, to będą także przekąski, w tym najsłynniejsze pomarańczowe lody i świeżo wyciskane soki, których warto spróbować na głównym placu Placa de la Constitucio. Miasteczko zaprasza też miłośników pieszych wędrówek do zwiedzenia starej, portowej zabudowy oraz wycieczki  zabytkowym tramwajem.

Jadąc dalej, warto zatrzymać się w Cap de Formentor, czyli najpiękniejszym punkcie widokowym Majorki. Z punktu widokowego obserwować można np. skaliste wybrzeża Morza Śródziemnego czy latarnię morską.

Z tego miejsca warto wybrać się do miejscowej Kalwarii, czyli miasteczka Pollenca. Kamienne domy, gotycki kościoły i centrum miasta pełne kawiarni i restauracji. Aby dojść do samej Kalwarii, trzeba pokonać ponad 360 schodów, dlatego warto skorzystać z oferty gastronomicznej na nizinach.

Majorka, co warto zobaczyć gdy mamy więcej czasu?

Serra de Tramuntana to dosyć niskie pasmo górskie biegnące wzdłuż zachodniego wybrzeża Majorki. Charakterystyczne są tutaj strome zbocza i skaliste klify. Tutaj także znajdziemy sady pomarańczy oraz miasteczka górskie z bardzo specyficznym rolnictwem. Cały ten obszar – właśnie ze względu na ten ostatni aspekt – wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Będąc w tym miejscu, nie można przejechać obojętnie obok wioski Deia. Wielu twierdzi, że jest ona najbardziej klimatycznym miejscem na Majorce. Jeśli szukacie miejsca, gdzie czas płynie wolniej – musicie tutaj być! Sady oliwne, kręte uliczki pomiędzy kamiennymi domami zapraszają nie tylko zakochanych. Znajdziemy tutaj także mnóstwo zabytków przede wszystkim w postaci kościołów.

Park Krajobrazowy Mondrago to obszar w całości chroniony, dzięki temu można tutaj odpocząć w ciszy i spokoju, jaki niesie natura. Do przejazdu tutaj zachęcać powinny także widoki na nadmorskie wydmy, skały wulkaniczne czy egzotyczną roślinność.

Przyladek Formentor i Smocze Jaskinie

Oba te miejsca zasługują na specjalną uwagę. Przylądek Formentor to jeden z najbardziej malowniczych punktów widokowych w Majorce. To nie tylko niesamowite widoki, ale także zabytkowe obiekty, które znajdziemy w pobliżu, np. latarnia morska z XIX wieku.

Smocze Jaskinie to okazja, aby zejść do podziemia, a konkretnie na głębokość 25 metrów pod ziemię. Przepiękne są tutaj zwisające stalaktyty i stalagmity, które faktycznie tworzą paszczę smoka. Wrażenia potęguję światło, które także tworzy tutaj wyjątkową kompozycję. Dodatkowo posłuchamy tutaj koncertu muzyki klasycznej, a więc odpoczniemy od zgiełku dnia codziennego.

Majorka, co warto zobaczyć na tej wyspie? Możliwości mamy mnóstwo i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jest to na pewno wyspa pełna klimatycznego krajobrazu, wyjątkowych zabytków i specyficznej kultury, która przywodzi na myśl wiejskie klimaty. Warto dać sobie szansę na odpoczynek w tych przepięknych miasteczkach, nawet pozostawiając na moment piaszczyste plaże.