Jak sprawić by pokój dziecka był przytulny?

Pokój dziecka, to zawsze ważne miejsce w domu. Chcemy, aby dziecko mogło tam bezpiecznie się bawić, tworzyć i rozwijać, a także aby czuło się tam przytulnie i bezpiecznie. Pragniemy stworzyć jego własne małe miejsce na ziemi. Ale jak to zrobić? Ważnym wyborem jest to, co ma znaleźć się na ścianach dziecięcego pokoju. Jaki kolor ma stać się bazą do dalszych dekoracji? Postawić na farbę, tapetę, a może coś innego? Szeroka gama barw i wzorów dostępna na rynku wcale nie ułatwia nam zadania. Być może pomoże w tym garść konkretnych informacji zawarta w tym artykule.

Na jakie kolory zwrócić uwagę

Barwy mają magiczną moc. Potrafią poprawić nasze samopoczucie, sprawić, że poczujemy się przytulnie w danym wnętrzu. Jak dobrać odpowiedni kolor do pokoju dziecięcego? Tutaj warto zwrócić uwagę na wiek dziecka oraz oczywiście płeć. Noworodki mają na tyle słabo rozwinięty wzrok, że nie widzą delikatnych kolorów. Dlatego warto zastosować we wnętrzu niemowlaka kontrastowe, zdecydowane kolory. Oczywiście, nie musimy od razu malować całego pokoju na żółto-czarno (chyba, że takie zestawienie nam się podoba – na pewno będzie świetną bazą do aranżacji pokoju). Wystarczą drobne dodatki takie jak obrazki czy naklejki na ścianę. To świetny sposób na szybką metamorfozę wnętrza.

Przy nieco starszych dzieciach, które już mają własne preferencje najprostszym wyborem będzie – zapytanie dziecka o zdanie. Sprawi to, że jego pokój, będzie jeszcze bardziej niezwykły, bo w ulubionym kolorze wybranym przez niego! Czasami, to trudne zadanie oddać całkowicie dziecku taką ważną decyzję – ale naprawdę warto. Przecież każdy kolor ma masę odcieni. Wystarczy wybrać ten delikatniejszy, aby nie dominował wnętrza. Albo nie cały pokój musi być pomalowany identycznym kolorem. Twoje dziecko wybrało zieleń, ale obawiasz się, że w pokoju zrobi się ciemno i będzie przytłaczająco? Pomaluj jedną, główną ścianę, resztę zostaw białą. Dodatkowo postaw na dodatki w ulubionym kolorze. A gdy kolor się znudzi, to tylko jedna ściana do przemalowania i można wyczarować zupełnie inne wnętrze.

  • w pokoju niemowlaka: postaw na kontrastowe dodatki, pozwolą mu skupić wzrok i dostrzec detale
  • w pokoju starszego dziecka: wspólnie do

Jak kolory oddziałują na nas?

Poszczególne kolory mają swoje znaczenie i mają wpływ na to jak czujemy się w danym wnętrzu. Jak podstawowe kolory wpływają na nas?

1. Róż

Klasyczny wybór w dziewczęcym pokoju. Każda mała księżniczka (no prawie) marzy o różowym pokoiku, swoim małym królestwie. Co oznacza ten kolor? Róż nastraja nas pozytywnie i jest ciepłą barwą, dzięki czemu we wnętrzu czujemy się przytulnie.

2. Niebieski

Niebieskie odcienie sprawiają, że czujemy się w takim wnętrzu zrelaksowani. Wprowadzają one w pogodny, spokojny nastrój.

3. Szarość

To klasyczna barwa wprowadzająca wyciszenie. Szary pokój nie zawsze musi być nudny. Tutaj warto dobrać kolorowe dodatki, które całkowicie odmienią wnętrze i sprawią, że nie będzie ono nudne.

4. Zieleń

Odcienie zielonego dają poczucie bezpieczeństwa i uspokajają.

5. Żółty

Ta silna barwa dodaje energii i pozytywnie nastraja. Sprzyja także koncentracji.

Niezależnie od tego jaki kolor wybierzesz, warto postawić na równowagę. Jeżeli kolorowa ściana – to jedna lub dwie. Sprawią, że pokój będzie wyglądał ciekawie i efektownie, ale nie będzie przytłaczający.

A może tapeta lub naklejki?

Jak sprawić aby pokój malucha wyglądał naprawdę magicznie, a wnętrze miało wyjątkowy charakter? Według informacji znalezionych w portalu Sonito.pl przy aranżacji pokoju dziecięcego warto postawić na tapetę lub kolorowe naklejki, które sprawią, że dziecko będzie na pewno zachwycone i będzie chętnie spędzało czas w swoim pokoju.

Na rynku mamy ogromny wybór tapet i naklejek z przepięknymi ilustracjami, które przeniosą nas do bajkowej krainy. Niezależnie czy Twoje dziecko kocha księżniczki i jednorożce czy uwielbia dzikie zwierzęta, na pewno znajdziesz coś idealnie dopasowanego. Warto zwrócić uwagę na to, że dziecko mimo wszystko szybko rośnie, więc warto stawiać na wzory, które posłużą przynajmniej przez kilka lat. Piękne, wyglądające jak malowane farbami lwy i żyrafy czy mapa świata ze zwierzętami to wzory, które będą rosły razem z dzieckiem.