Jak dobrać oprawy i źródła światła do aranżacji w stylu industrialnym, by podkreślić jej charakter?

Tworzenie wnętrz w industrialnym stylu od lat jest modne. Nic w tym dziwnego, wszak w prostocie, a także surowości takiej przestrzeni tkwi siła. Mowa o naturalnych materiałach, połączeniu drewna i metalu, prostym designie, sporych przestrzeniach, a także wyrazistym oświetleniu. Jak dobrać oprawy i źródła światła do takiej aranżacji, by podkreślić jej charakter. Oto nasze pomysły.

Po pierwsze: główne oświetlenie w salonie w formie żyrandola z żarówkami LED w stylu retro

Salon w stylu industrialnym zachwyca swoją prostotą. Połączenie cegły z rozbiórki na ścianach z drewnianymi podłogami doskonale się sprawdza. Do tego stolik kawowy z surowego drewna na metalowym stelażu oraz sofa pokryta szarą lub czerwoną tapicerką. Ta pierwsza wpisuje się w minimalistyczną aranżację i komponuje z betonowymi dodatkami w postaci betonowych czy imitujących beton półek, a druga stanowi swoisty kontrapunkt, a jednocześnie dobrze prezentuje się na tle ceglanej ściany. Oczywiście sofa posadowiona jest na metalowych nóżkach. Wnęka RTV wykończona w betonie dekoracyjnym stanowi tu dopełnienie. Jest przestronnie i surowo, a całość podkreśla odpowiednie oświetlenie. Doskonale sprawdzają się żyrandole metalowe lub metalowo-drewniane. Mogą być one uzupełnione o żarówki LED w stylu retro. Nie dość, że silnie świecą, to jeszcze imitują tradycyjny żarnik dawnych żarówek wolframowych. Tu jednak mamy do czynienia z nową technologią, ponieważ zastosowane są połączone ze sobą diody LED. Żarówka LED w starym stylu może dawać ciepłe lub zimne światło. To drugie podkreśli charakter aranżacji, jednak w przypadku wnętrza, w którym się odpoczywa, lepiej wybrać neutralną barwę światła.

Po drugie: kinkiety metalowe lub z betonowym wykończeniem ze świeczkami LED do sypialni

Doskonałe oprawy do wnętrza w stylu industrialnym to również kinkiety. Można postawić na metalowe w geometrycznym kształcie otwartego walca, sześcianu czy też kuli. Sprawdzą się także kinkiety z betonową oprawą. Żarówki LED należy dobrać do zastosowanego gwintu. Niemniej jednak w przypadku kinkietów bardzo dobrze sprawdzają się świeczki LED, które przywodzą na myśl tradycyjne latarnie zapalane przez latarników. Bez wątpienia takie żarówki mogą stworzyć nastrojowe oświetlenie. W tym przypadku mimo że styl jest nader surowy, warto zdecydować się na ciepłą barwę światła, która gwarantuje najlepszy relaks i uspokojenie.

Po trzecie: Świetlówki LED nad blatem kuchennym lub lampy wiszące w układzie szeregowym

Kiedyś w przestrzeniach produkcyjnych, a także użytku publicznego na masową skalę stosowano świetlówki. Technologię z użyciem luminoforu pobudzanego przez promieniowanie rezonansowe nadfioletu, powstającego w wyładowaniach w parach rtęci pod niskim ciśnieniem zastąpiono szeregiem diod LED, które nie potrzebują czasu na rozgrzanie i nie wydają charakterystycznego dźwięku, spowodowanego pracą układu zapłonowego. Choć efekt stroboskowy w wysokiej jakości świetlówkach został wyeliminowany podobnie jak szumy dzięki technologii elektronicznego układu zapłonowego, to mimo wszystko nadal diody LED górują pod względem oddawania światła, a także żywotności. Tuby LED nie przepalają się, a stopniowo obniżają wartość pracy, a na pełną sprawność można liczyć nawet przez 50 cy 100 tys. godzin. Takie rozwiązanie jest doskonałe do kuchni, a zwłaszcza oświetlenia blatu kuchennego i sprawdza się w aranżacji industrialnej. Podkreśli ją także oświetlenie w postaci lamp wiszących w układzie szeregowym. Tu warto postawić na modele z widoczną dekoracyjną żarówką bez efektu rozpraszania światła przez oprawę.

Po czwarte: Oczka LED i taśmy LED do łazienki w gresach i betonie architektonicznym

Warto zwrócić uwagę także na oświetlenie łazienki. Tu do wyboru są oczywiście oczka LED, które sprawdzają się w sufitach podwieszanych, a także taśmy LED podkreślające ramy luster czy obrzeża wanny. Oczywiście warto postawić na oprawy oświetleniowe bryzgoszczelne i wodoszczelne. Neutralne oświetlenie LED może świetnie współgrać z gresami o strukturze marmuru, a także betonem architektonicznym. Taka łazienka zachwyca i jest ponadczasowa.

Bez wątpienia oświetlenie tworzy klimat wnętrza. Dlatego warto wybierać odpowiednie oprawy i żarówki LED do industrialnego stylu.