Najczęstsze ścieżki kariery jako freelancer

Wiele osób znudzonych pracą na etacie, poszukuje innych możliwości zawodowych. Jeśli również należysz do tego grona, to możesz spróbować swoich sił jako freelancer. Zanim zdecydujesz się na rzucenie etatu, najpierw zapoznaj się z możliwościami, jakie oferuje praca wolnego strzelca. To pozwoli Ci przekonać się, czy ta droga zawodowa jest dla Ciebie. Decydując się na freelancing, określ umiejętności, które już posiadasz oraz te, które musisz zdobyć. Istnieje wiele wysoko opłacanych zawodów, które mogą Cię zainteresować.

Czy warto zostać freelancerem?

Przede wszystkim zapoznaj się z możliwościami, jakie daje praca wolnego strzelca. Gdy emocje opadną podejmij decyzję. Nie musisz od razu rezygnować z pracy na etacie, ponieważ możesz wykonywać zlecenia dodatkowo po godzinach. Takie praktyczne działania, pozwolą Ci w maksymalnym stopniu poznać uroki takiej pracy. Przede wszystkim sam będziesz mógł podejmować decyzje odnośnie rozwoju kierunku zawodowego oraz wybierania zleceń do realizacji. To duże plusy, ponieważ praca dla jednego szefa może stać się męcząca. Natomiast jako freelancer staniesz się zawodowo wolny. Musisz wiedzieć jednak, że zalety te są okupione pewnymi minusami. Należy do nich brak płatnego urlopu, ponieważ będziesz pracować na własny rachunek. Jednak wiele osób, które zostało freelancerami uważa, że ta droga zawodowa jest nieporównywalna w stosunku do pracy na etacie. Realizując zlecenia dla klientów, sam możesz określać stawkę za usługę oraz czas jej realizacji. Mnóstwo zleceń zawiera portal dla freelancerów, na którym łatwo możesz nawiązać współpracę z klientami. Zanim jednak tak się stanie, musisz określić ścieżkę zawodową, którą zechcesz podążać.

Programista

Obecnie to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce, jak i na świecie. Jako programista możesz wykonywać strony internetowe dla firm oraz dbać o ich aktualizacje i bezpieczeństwo. W takim przypadku stawka może być znacznie wyższa niż dla pojedynczego zlecenia. Dawniej do zdobycia pracy programisty, wymagane było posiadanie wyższego wykształcenia kierunkowego. Natomiast obecnie firmy poszukują osób, które posiadają umiejętności na wysokim poziomie. Natomiast wykształcenie kierunkowe, często nie jest wymagane.. Decydując się na zostanie programistą, musisz ukończyć odpowiedni kurs oraz rozwijać swoje umiejętności. Wielu programistów, poza realizowaniem zleceń dla klientów, zarabia m.in. przez tworzenie własnych aplikacji i sprzedawanie licencji. Możliwości jest wiele, jednak zdobycie umiejętności na odpowiednim poziomie wymaga wielu godzin ćwiczeń na komputerze oraz wiedzy. Możesz zdobyć przez odpowiednie kursu i szkolenia.

Grafik komputerowy

Grafik komputerowy to od wielu lat popularny zawód. Jeśli posiadasz trochę duszy artystycznej i masz wyobraźnię, to praca grafika komputerowego może Cię zainteresować. Nie musisz posiadać wykształcenia w tym kierunku, ponieważ obecnie dostępnych jest mnóstwo kursów. Do nauki wystarczy Ci komputer z dostępem do internetu oraz program do tworzenia grafik. Praca grafika jest ciekawa, ponieważ możesz realizować zlecenia t.j.: grafika na strony www, ulotki reklamowe, plakaty, banery reklamowe, obrabiać zdjęcia oraz wykonywać projekty związane z grafiką. Zlecenia dla grafików znajdziesz na portalach internetowych. Jeśli staniesz się dobry w tym zawodzie, to sam zaczniesz ustalać warunku współpracy, bo firmy szukają fachowców. Musisz profesjonalnie wykonać zlecenia. Na początku może nie będzie łatwo, ale czas spędzony przy komputerze na pewno zaowocuje w przyszłości dobrą płacą.

Cypywriting

Copywriting obejmuje tworzenie treści marketingowych, w szerokim znaczeniu tych słów. Jako copywriter możesz pisać artykuły na blogi, tworzyć treści na strony www dla małych i dużych firm. Jeśli firma będzie z Ciebie zadowolona, to możesz z czasem podnieść stawki za swoje usługi. Copywriting obejmuje także tworzenie treści do reklam, wiadomości email oraz opisy produktów. Firmy często zlecają prowadzenie instagrama, fanpage lub innych mediów społecznościowych. Copywriterzy mogą przebierać w zleceniach, ponieważ zapotrzebowanie na treści marketingowe jest ogromne. Coraz więcej firm przenosi działalność do internetu lub poszerza ją. Ciekawostką jest fakt, że wcale nie musisz posiadać zdolności do pisania, choć jest ona pomocna. W internecie znajdziesz mnóstwo materiałów o tym, jak tworzyć treści marketingowe. Jeśli robisz błędy ortograficzne, ale potrafisz tworzyć treści pod względem merytorycznym, możesz zlecać sprawdzanie ortografii innej osobie i wliczyć to w koszty swojej usługi. Wystarczy, że sumiennie ukończysz dobry kurs copywritingu i zaczniesz systematycznie pisać, a możesz stać się fachowcem w tej dziedzinie. Na początku nie będzie łatwo, bo spędzisz wiele godzin, pisząc na klawiaturze. Natomiast z czasem, możesz zacząć realizować coraz lepiej płatne zlecenia, pracując mniej.

Freelancerem możesz zostać w różnych branżach, dlatego wybierz najbardziej interesującą. Następnie zdobądź wymagane umiejętności, jeśli jeszcze ich nie posiadasz i zrealizuj kilka zleceń. To pozwoli Ci przekonać się, jak wygląda praca wolnego strzelca i czy jest odpowiednia dla Ciebie. Zacznij od zleceń, które wydają Ci się proste, a następnie wejdź na wyższy poziom trudności. Pamiętaj, że jeśli nie chcesz rzucać etatu, to możesz pracować jako freelancer po godzinach, realizując zlecenia z portali ogłoszeniowych.