Najlepsze zabawy dla dzieci w wieku trzech lat – krótki przegląd

Szukasz pomysłu na zabawę dla trzylatka? Sprawdź nasze propozycje przedstawione w poniższym artykule.

Zabawy dla trzylatków

Trzy latka to wiek, w którym dzieci wykazują się bardzo dużą ruchliwością i z chęcią bawią się wszystkim co wpadnie im w ręce. Warto jednak połączyć zabawę z pożytecznym i sprawić, aby czas spędzony na radosnych harcach pomógł również w rozwoju dziecka. Zabawy dla 3 latków nie mogą być jednak zbyt proste ani zbyt skomplikowane. W pierwszym przypadku będą się dziecku szybko nudzić a w drugim zniechęca malucha do danej zabawy. Jakie zatem zabawy sprawdzą się najlepiej w przypadku trzylatków?

Ruch to zdrowie

Jak wspomnieliśmy na wstępie dzieci w wieku trzech lat mają w sobie praktycznie nieskończone pokłady energii. Jako rodzice musimy umożliwić pociechom jej rozładowanie. Najlepiej poprzez zabawy ruchowe – wewnątrz domu czy też na dworze, jeżeli pozwala na to pogoda. Klasyczna zabaw w berka czy też jazda na rowerku będą zawsze dobrym wyborem. Jeżeli jednak pogoda nie zachęca do wychodzenia na dwór to również w domu można zapewnić dziecku dostęp do ruchowych zabaw. Można na przykład stworzyć tor przeszkód z różnego rodzaju mebli lub też pozwolić dziecku na zabawę z miękką piłką w pokoju.

Coś dla małych artystów, czyli zabawy plastyczne

Trzy latka to wiek, w którym dziecko może już w znacznym stopniu rozwinąć swoją wyobraźnię oraz zdolności manualne i poczucie estetyki. Zakup kredek czy też farbek dla dziecka będzie zatem bardzo dobrym krokiem. Również wszelkiego rodzaju masy plastyczne czy też po prostu klasyczna plastelina sprawdzi się wyśmienicie jako zabawka plastyczna. Jeżeli jednak jest taka możliwość to zalecamy zakup masy solnej albo ciastoliny. Wraz z nią dziecko otrzyma kilka foremek dzięki czemu przez długi czas będzie mogło oddać się twórczemu ugniataniu i lepieniu.

Łączenie zabawy z edukacją

Trzylatki rozumieją już bardzo dużo z otaczającego ich świata. Warto jednak pogłębić ich wiedzę poprzez zabawki edukacyjne. Tego rodzaj produktów łączy zabawę z elementami nauki liczb czy też liter. Mowa tutaj w głównej mierze o różnego rodzaju puzzlach, układankach czy też tablicach. Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na prawidłowy rozwój dziecka.

Być jak dorośli, czyli zabawy w naśladowanie

Na sam koniec należy wspomnieć o zabawkach, które pozwalają dzieciom naśladować swoich rodziców. W wieku trzech lat pociechy bardzo chętnie naśladują zajęcia, jakich podejmują się ich rodzice. Warto zatem dać im namiastkę przebywania w kuchni lub też garażu. W pierwszym przypadku zakup drewnianej lub też plastikowej kuchni zabawkowej sprawi, że pociecha będzie mogła w bezpieczny sposób spróbować swoich sił w przyrządzaniu posiłków. Jeżeli natomiast trzylatek chce być jak tata to nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić zestaw małego majsterkowicza. Plastikowe narzędzia do złudzenia imitują te prawdziwe i pozwolą rozbudzić ciekawość dziecka i rozwinąć jego zdolności manualne.