Jak układać niemowlę do snu?

Choć z biegiem czasu człowiek potrzebuje coraz mniej snu, to jednak w przypadku niemowląt odgrywa on kluczową rolę dla rozwoju. Zobacz, jak przygotować dziecko do spania, by było to dla dla niego jak najbardziej komfortowe i bezpieczne.

Ile godzin przesypia niemowlę?

Często słyszy się, że dzieci rosną w ciągu nocy. I jest to zgodne z prawdą, ponieważ w głębokiej fazie snu przedni płat przysadki mózgowej wydziela somatotropinę, czyli tzw. hormon wzrostu. To on pobudza praktycznie cały organizm dziecka – stymuluje przyrost masy ciała i wzrost kości, rozwój narządów wewnętrznych, a także podziały komórkowe.

To właśnie z tego powodu w pierwszych latach życia sen stanowi główne zajęcie dziecka, a i później jest dla niego bardzo ważny. Ile godzin snu należy mu zapewnić każdego dnia, by wiązało się to z jak najlepszymi warunkami do rozwoju? To zależy od wieku – przedstawiamy orientacyjne wartości, których warto się trzymać.

  • 0-3 miesiąc. życia – 14-17 godzin na dobę,
  • 4-11 miesiąc życia – 12-15 godzin na dobę,
  • 1-2 rok życia – 11-14 godzin na dobę,
  • 3-5 rok życia – 10-13 godzin na dobę,
  • 6-13 rok życia – 9-11 godzin na dobę.

Jaka pozycja do snu będzie odpowiednia dla małego dziecka?

W przypadku dorosłych odpowiednia pozycja snu może przesądzić co najwyżej o tym, czy będzie Ci wygodnie i dobrze się wyśpisz. U dzieci w pierwszym roku życia ma to znacznie większe znaczenie, bo wpływa bezpośrednio na ich zdrowie. W jaki sposób?

Noworodek nie ma jeszcze pełnej kontroli nad własnym ciałem. Oznacza to, że po włożeniu do łóżeczka nie zmieni pozycji leżenia, a jeśli już to nieświadomie. Jeśli przez przypadek za mocno wtuli buzię w materacyk, nie poradzi sobie z powrotem do wcześniejszego ułożenia.

Trzeba więc ułożyć go do spania w bezpiecznej pozycji, która zapobiegnie takim sytuacjom. Jaka będzie najlepsza? Ta, w której dziecko leży na pleckach. Jest polecana przez pediatrów, a badania wskazują na to, że minimalizuje ryzyko wystąpienia SIDS. Główka niemowlęcia powinna być z kolei delikatnie skierowana w bok, żeby ograniczyć niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się we śnie, zwłaszcza jeśli kładziesz je do łóżeczka w krótkim czasie po karmieniu. Bok, w który skierowana jest główka śpiącego dziecka, warto regularnie zmieniać. Kości jego czaszki są jeszcze miękkie, a kilkanaście godzin spędzonych w jednym ułożeniu sprzyja ich odkształcaniu.

Jak dopasować wyposażenie łóżeczka niemowlęcego?

W sklepach z wyposażeniem dla niemowląt znajdziesz wiele produktów. W rzeczywistości w pierwszych miesiącach życia bezpieczniejszą opcją jest zachowanie minimalistycznego podejścia do tej kwestii. Po pierwsze, niemowlę nie potrzebuje tak wielu rzeczy, a po drugie będzie to dla niego bezpieczne.

Jakie tekstylia do łóżeczka niemowlęcego mogą się przydać? Na początku wystarczy jedynie prześcieradło z gumką, które okryje materacyk, i rożek lub śpiworek do spania. Po ok. 9. miesiącu życia, gdy dziecko zaczyna być bardziej aktywne, warto zainwestować dodatkowo w ochraniacze na szczebelki, które zabezpieczą jego główkę i rączki przed uderzaniem o twardą powierzchnię. W tym momencie możesz też zacząć przykrywać niemowlę lekką kołderką, która zapewni mu większy komfort i otulenie podczas snu.