Najlepsze przepisy na wegańskie pierniczki

Wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez tradycyjnych potraw i wypieków. Na żadnym wigilijnym stole nie może zabraknąć pierników. Jest to także oryginalny pomysł na własnoręcznie przygotowany upominek dla najbliższych. Ciekawą zmianą może okazać się przygotowanie ich wegańskiej wersji. 

Najważniejsze zasady diety wegańskiej

Dieta wegańska jest rodzajem diety bezmięsnej, która wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że weganie oprócz ryb i mięsa nie jedzą również jajek oraz produktów mlecznych. Niektórzy z nich unikają także miodu, jednak zależy to od konkretnej osoby. Większość wegan nie spożywa przy tym innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Możemy wymienić wśród nich m.in. żelatynę, kazeinę oraz koszenilę.

Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska może okazać się świetną alternatywą dla tradycyjnych sposobów żywienia. Dieta warzywno-owocowa znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, nadciśnienie oraz cukrzyca. Co więcej, jest to ciekawy sposób na redukcję tkanki tłuszczowej oraz wkład do dbania o klimat naszej planety (hodowla zwierząt przyczynia się do globalnego ocieplenia). Wegańskie pierniczki miękkie mogą przypaść do gustu także tym, którzy jedzą mięso, jednak poszukują dodatkowego urozmaicenia swojej diety. Sięganie po oryginalne przepisy to doskonały sposób na poznawanie nowych połączeń smakowych. Już dziś poznaj sprawdzony przepis na wegańskie pierniczki!

Sprawdzony przepis na wegańskie pierniczki

Do przygotowania pierniczków będą Ci potrzebne:

  • 2 szklanki mąki pszennej,
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia i cukru waniliowego.

Do ciasta dodaj 2 łyżki wybranego jogurtu roślinnego oraz 175 g masła wegańskiego. Charakterystyczny smak pierników uzyskasz, łącząc cynamon, kardamon, przyprawy korzenne oraz kakao. Całość posłodź cukrem trzcinowym lub miodem. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się użycie gotowych mieszanek do piernika. Aby uzyskać wyrazisty smak, możesz sięgnąć jednocześnie po pieprz, imbir lub gałkę muszkatołową.

Przygotowanie ciasta zacznij od połączenia wszystkich suchych składników, do których dodasz następnie masło oraz jogurt. Tak przygotowane ciasto warto schłodzić. Następnie rozwałkuj je i przygotuj wybrane formy do wykrajania pierników. Ciastka piecz w rozgrzanym piekarniku (180 stopni) ok. 12 minut, następnie udekoruj cukrem pudrem oraz ulubionymi pisakami spożywczymi. Świetną zabawą może okazać się wspólne pieczenie pierników w gronie przyjaciół i rodziny.

Jak zrobić pierniczki wegańskie bezglutenowe?

Coraz więcej osób decyduje się także na przestrzeganie zasad diety bezglutenowej. Polega ona na eliminacji glutenu, który naturalnie występuje w zbożach, takich jak pszenica, owies, jęczmień i żyto. Podczas pieczenia pierniczków konieczne będzie zastąpienie tradycyjnej mąki jej bezglutenowym odpowiednikiem. Chcesz przygotować bezglutenowe pierniczki wegańskie z miodem? W zależności od swoich preferencji możesz sięgnąć po mieszankę bezglutenowej mąki owsianej i mąki ryżowej. Ciekawą alternatywę stanowi również mąka gryczana niepalona oraz mąka kokosowa.

Oprócz mąki przygotuj sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, kakao oraz przyprawę do piernika. Do całości dodaj miód oraz olej kokosowy. Ciastka możesz udekorować własnoręcznie przygotowaną konfiturą truskawkową lub lukrem. Pierniki piecze się ok. 8 min w 180 stopniach w rozgrzanym piekarniku. Chcesz zrobić wegańskie pierniczki bez cukru? Zamiast tradycyjnego cukru lub miodu możesz sięgnąć po dietetyczne słodziki. W tej roli świetnie sprawdzi się erytrol, ksylitol oraz stewia.

O czym warto pamiętać podczas przygotowywania wegańskich pierniczków?

Ciekawym sposobem na wzbogacenie smaku wegańskich pierników jest zastosowanie roślinnego mleka lub jogurtu. W tej roli świetnie sprawdzą się napoje z migdałów, kokosa oraz ryżu. Zastosowanie erytrolu lub ksylitolu sprawi, że będzie to doskonała alternatywa dla diabetyków i osób cierpiących na insulinooporność. Warto pamiętać, że wegańskie pierniki nie wymagają leżakowania w przeciwieństwie do tradycyjnych wypieków. Można jednak przechowywać je w zamkniętym pojemniku.