Naczółki nad drzwiami – jak wybrać odpowiedni rodzaj?

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach każdy z nas zwraca ogromną uwagę na detale. W związku z tym, trend ten zauważalny jest również w architekturze i wykańczaniu wnętrz. Coraz większą uwagę przykuwamy do odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni nad drzwiami, by uwydatnić ich formę i styl. Wobec tego niezbędne stało się odpowiednie dobranie naczółka nad drzwi. Jak jednak można to zrobić?

Naczółki nad drzwi- idealna ozdoba wnętrza

Wybierając naczółki nad drzwi, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość, a także możliwości wyboru jakie oferuje nam producent. Zwykle poleca się naczółki od https://milagro-design.com/listwy-wewn%C4%99trzne, gdyż występują one w wielu formach i kolorach. To zwykle powinno być najważniejsze, gdyż naczółki mają stanowić ozdobę drzwi, a także całego wnętrza. Warto wybrać je więc tak, by nie zakłócały one proporcji, a także świetnie komponowały się z już istniejącymi elementami. Niezwykle ważne staje się również to w jaki sposób naczółki są profilowane. Ich głównym zadaniem jest podkreślenie drzwi, więc ważne, by były one utrzymane w jednakowym stylu. By naczółki nad drzwi rzeczywiście mogły spełniać swoją funkcję ozdobną, należy również odpowiednio dobrać ich barwę. Zwykle wybiera się je w tym samym kolorze co ściany. Pozwala to na uzyskanie harmonijnego i stonowanego połączenia. Niemniej jednak, można również wybierać te, które będą miały barwę mocno kontrastującą, gdyż nada to całemu wnętrzu charakteru i indywidualnego wydźwięku.

Naczółki nad drzwi i ich funkcjonalność

Wybierając naczółki nad drzwi, nie można zapomnieć również o konkretnych funkcjach, które mają one spełnić. Wówczas trzeba ich funkcjonalność dopasować nie tylko do własnych potrzeb, ale także zamierzonego efektu jaki ma zostać osiągnięty. W przypadku kiedy zależy nam na skutecznej ochronie drzwi zewnętrznych, warto postawić na naczółki, które posiadają lico nieco wysunięte od ściany, wówczas utworzą one niewielki daszek, który uchroni drzwi np. przed ściekającą wodą deszczową. Jeśli zaś chodzi o naczółki nad drzwi wewnętrzne, to można  zauważyć, że jeśli mamy jasne ściany w pomieszczeniu, to z pewnością są one niezwykle podatne na zabrudzenia. Wówczas naczółki o odpowiedniej szerokości, pomogą utrzymać je w czystości.

Z jakiego materiału naczółki nad drzwi sprawdzą się najlepiej?

Przy wyborze odpowiednich naczółków nad drzwi, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, że czego zostały one wykonane. Nie ukrywajmy, że największą popularnością cieszą się na rynku naczółki styropianowe. Do ich największych zalet można zaliczyć przede wszystkim lekkość, niską cenę, a także niezwykle prosty i wygodny montaż. Można również powiedzieć, że są one dość trwałe, gdyż do ich produkcji wykorzystywany jest twardy i samogasnący styropian. Dodatkowo są one wzmacniane siatką z solidnego włókna szklanego i wykończone mineralną masą szpachlową. Poza naczółkami ze styropianu, można na rynku spotkać również modele wykonane z pianki poliuretanowej, która pokryta jest dodatkowo folią PCV. Również nie należą one do najdroższych, więc zarówno jeden jak i drugi model naczółków nie nadweręży naszego budżetu.