Na co zwrócić uwagę, wybierając farbę do drewna?

Producenci farb każdego dnia rywalizują ze sobą, wypuszczając na rynek coraz ciekawsze produkty. Szeroka oferta może wplątać Cię w zakłopotanie – właściwy wybór staje się o wiele trudniejszy. Farby do drewna różnią się od siebie składem, kolorem, zastosowaniem i innymi parametrami. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Jak wybrać dobrą farbę do drewna?

By kupić produkt, który spełni wszystkie oczekiwania, warto skupić się na kilku kluczowych cechach farb. Analizują je i porównując pomiędzy poszczególnymi produktami, szybko dojdziesz do wniosku, który rodzaj emalii jest dla Ciebie odpowiedni. Zacznijmy od podstaw – krótko opiszemy najważniejsze kwestie:

– Wydajność – policz, ile puszek farby do drewna potrzebujesz, aby starczyła ona na całą powierzchnię, którą zamierzasz pomalować. Czasem wzrok przyciąga niska cena, niestety często łączy się z nią mała wydajność. Sprawdź opinie o producencie czy konkretnej farbie, by oszczędność nie była jedynie pozorna.

– Zastosowanie – nie każda farba sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Za pomocą niektórych produktów pomalujesz tylko domowe meble. Zastanów się, którego typu farby potrzebujesz i jaką powierzchnię zamierzasz nią malować. W przypadku prac np. w ogrodzie, szukaj produktów odpornych na zmieniające się warunki atmosferyczne.

– Wykończenie – to cecha, na którą powinieneś zwrócić uwagę, aby dowiedzieć się, czy finalny efekt malowania sprosta Twoim oczekiwaniom. Wykończenie może być matowe, satynowe, połyskujące itd. Jedne są trwalsze, inne natomiast lepiej maskują nierówności powierzchni. Warto poświęcić im chwilę.

– Ilość warstw – sprawdź ile razy powinieneś pomalować daną powierzchnię, aby otrzymać oczekiwany rezultat. Może się okazać, że uzyskanie zadowalającego efektu za pomocą danej farby do drewna, będzie wymagało nałożenia na określony element kilku warstw, a to zwiększa koszty.

– Sposób malowania – najbardziej klasycznym sposobem jest nakładanie farby za pomocą pędzla lub wałka. Natomiast najwygodniejszym może okazać się pistolet natryskowy – jeśli chcesz z niego korzystać, sprawdź, czy wybrana farba się do niego nadaje.

Farby do drewna – kolory, wykończenia, rodzaje i wiele innych

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów farby do drewna. Kolory czy wykończenia to tylko niektóre z elementów kategoryzowania tego typu produktów. Ważny jest również typ farby – drewno możesz np. pomalować emalią kredową, dzięki której powierzchnia mebli stanie się szorstka, a wykończenie półmatowe lub matowe. Inną możliwością jest farba olejna, prawdopodobnie najpopularniejsza na rynku. Ten rodzaj produktu charakteryzuje odporność na wilgoć, promieniowanie UV oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Farby olejne do drewna mocno kryją i dają doskonałe efekty wizualne.