Jak i dlaczego osuszamy obiekty?

Zbyt wysoka wilgotność murów, posadzek lub sufitów jest zjawiskiem niepożądanym w każdym obiekcie, bez względu na jego przeznaczenie. Wysoka wilgotność panująca w domu, mieszkaniu, budynku usługowym, biurowym lub obiekcie użyteczności niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji, począwszy od negatywnego wpływu na zdrowie, poprzez względy estetyczne, aż po pogorszenie stanu technicznego obiektu. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na walkę z wysoką wilgotnością obiektu? Dlaczego skuteczne osuszanie jest takie istotne?

Wydajny i bezpieczny w użytkowaniu osuszacz

Wynajem osuszaczy od profesjonalnych firm, specjalizujących się m.in. w usługach związanych z obniżaniem poziomu wilgotności w budynkach, to sprawdzone i przede wszystkim skuteczne rozwiązanie. Urządzenia tego typu wyróżniają się nie tylko wysoką wydajnością, ale również łatwym i bezpiecznym użytkowaniem. Warto jednak pamiętać, że pierwszym krokiem w przypadku osuszania obiektów jest precyzyjne ustalenie źródła bądź źródeł takiego stanu rzeczy. Dopiero po ich wyeliminowaniu i sprawdzeniu skuteczności podjętych działań można rozpocząć proces osuszania budynku.

Najczęstsze powody osuszania obiektów

Wysoka wilgotność w budynku może być spowodowana nieszczelną instalacją centralnego ogrzewania, ciepłej lub zimnej wody użytkowej. Kolejną często spotykaną przyczyną jest uszkodzenie konstrukcji budynku lub jego izolacji. Wysoka wilgotność budynku może w krótkim czasie doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni (na ścianach, podłogach lub sufitach). Niestety takie zjawisko negatywnie wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim zdrowie domowników lub osób przebywających w budynku. Koszty związane ze skutecznym usunięciem grzybów i pleśni są niejednokrotnie wyższe niż wynajem osuszaczy. Kolejnym powodem, dla którego należy osuszać budynki, w których panuje wysoka wilgotność jest zabezpieczenie ich konstrukcji. Prawidłowy poziom wilgotności ścian, sufitów i podłóg jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o stanie technicznym budynku.