Jaki stół wybrać do jadalni?

Podstawowym i najważniejszym meblem w jadalni jest duży stół. Przy nim spotykają się domownicy podczas wspólnych posiłków. To tutaj odbywają się także rodzinne imprezy okolicznościowe oraz spotkania z przyjaciółmi. Dlatego urządzając jadalnię, musimy sporo uwagi poświęcić na wybór tego mebla. Drewniany stół w odpowiednim rozmiarze nie tylko uprzyjemni rodzinne biesiady, ale także będzie trwałą i oryginalną ozdobą naszej jadalni.

Rozmiar i kształt stołu

Tradycyjny stół do jadalni ma prostokątny kształt. Stoły kwadratowe są zazwyczaj niewielkie i nie pomieściłyby dodatkowych gości. Z kolei stoły okrągłe pomieszczą wprawdzie więcej osób, ale są to meble mało ustawne, dlatego rzadko pasują do nowoczesnych wnętrz. Decydując się na prostokątny blat, musimy przemyśleć kwestię rozmiaru stołu. Przyjmuje się, że 60 cm na osobę to minimalna długość nakrycia, natomiast sugerowana głębokość to 40 cm. Dlatego jeżeli często przyjmujemy gości, warto zakupić mebel w większym rozmiarze lub stół rozkładany. Długi blat jest bardzo praktyczny, ale nie wszędzie pasuje. Gdy jadalnia jest niewielka, większe gabaryty mebla mogą przytłoczyć wnętrze. Warto więc dopasować rozmiar stołu również do dostępnego metrażu. Aby w pełni wyeksponować piękno mebla, który oznacza się wysoką estetyką, można zdecydować się na ustawienie centralne. Pamiętajmy, żeby pomiędzy ścianą a stołem zachować minimum 75-100 cm odległości.

Praktyczny stół rozkładany

Gdy gości przyjmujemy jedynie okazjonalnie, a posiłki spożywamy w niewielkim gronie domowników, warto rozważyć zakup stołu rozkładanego. Rozsuwane stoły na co dzień zajmują zdecydowanie mniej miejsca. W razie potrzeby możemy w prosty sposób powiększyć ich powierzchnię użytkową. Przykładowo blat stołu o długości 160 cm wydłużymy aż do 220 cm. Takie rozwiązanie to spora oszczędność miejsca i sprawdzi się w domach, w których jadalnia lub strefa jadalniana jest raczej niewielka. Sporo osób ceni stoły rozkładane za ich elastyczność. Złożone mogą stać w kuchni, a przy okazji świąt czy rodzinnych spotkań można je przenieść do jadalni. Wadą stołów rozkładanych są zakamarki, w których może gromadzić się kurz czy drobinki jedzenia. Dlatego przed rozłożeniem trzeba wnętrze stołu wyczyścić z zabrudzeń.

Stoły dębowe – idealne do jadalni

Ze względu na ich solidność i trwałość polecamy stoły drewniane. Stoły dębowe do jadalni to bardzo eleganckie, a zarazem szlachetne meble. Ponadto są odporne na uszkodzenia, łatwe w konserwacji, uniwersalne oraz wszechstronne. Doskonale pasują do pozostałych elementów wyposażenia jadalni, które są utrzymane w tym samym stylu. Dębowe meble uważane są za prestiżowe, świadczy o tym nie tylko ich cena, ale także niezwykła uroda. Nawet stół dębowy o prostej bryle, wyróżnia się oryginalnym rysunkiem drewna. Zakup tego rodzaju mebli to inwestycja na lata, ponieważ drewno dębowe nie zmienia swojego kształtu, ani nie odbarwia się. Stoły dębowe są też odporne na wodę i ciepło.

Stoły dębowe do jadalni oraz inne kolekcje atrakcyjnych mebli drewnianych oferuje sklep internetowy meblemagnat.pl.

Artykuł  powstał  we współpracy z  firmą Meble Magnat.