Skarpety uciskowe dla biegaczy – czy warto?

Kompresja to pojęcie znane wszystkim sportowcom. Na rynku dostępne są produkty, działające na zasadzie ucisku np. skarpetki, które mają na celu poprawę wydolności, przyśpieszenie regeneracji, zmniejszenia ryzyka kontuzji i zakwasów. Czy tak faktycznie jest? Kiedy warto zakładać skarpetki kompresyjne?

Jakie zalety mają skarpety uciskowe dla biegaczy?

Skarpety uciskowe, czyli inaczej skarpety kompresyjne, zostały stworzone do użytku medycznego, szczególnie dla osób z problemami krążeniowymi. Ich główną funkcją była poprawa przepływu krwi poprzez delikatne uciskanie naczyń krwionośnych. Takie działanie przydaje się również w sporcie. Skarpety uciskowe doskonale wspierają mięśnie i naczynia krwionośne podczas wysiłku fizycznego. Jakie korzyści oferują biegaczom?

  • Poprawa krążenia krwi i redukcja zmęczenia mięśni – do najważniejszych zalet skarpet uciskowych należy zdolność do poprawy krążenia krwi. Skarpety wywierają stopniowany ucisk na nogi, pomagają w lepszym przepływie krwi z dolnych partii ciała do serca. To prowadzi do lepszego zaopatrzenia mięśni w tlen, ma duże znaczenie podczas długotrwałego wysiłku, np. biegania. Dzięki lepszemu dotlenieniu mięśni zmniejsza się uczucie zmęczenia i skraca czas potrzebny na regenerację po wysiłku.

  • Zmniejszenie ryzyka kontuzji – bieganie, szczególnie na długich dystansach, może obciążać mięśnie i stawy, prowadzić do różnego rodzaju urazów. Skarpety uciskowe zmniejszają ryzyko kontuzji dzięki kilku mechanizmom. Ucisk na mięśnie i ścięgna stabilizuje tkanki miękkie, zmniejszając drgania i wstrząsy, które są przenoszone na nogi podczas biegu. To zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia i urazów. Skarpety uciskowe wspierają również pracę ścięgien i więzadeł, zapobiegają m.in. takim kontuzjom jak zapalenie ścięgna Achillesa.

  • Przyspieszenie regeneracji po wysiłku – noszenie skarpet kompresyjnych po treningu usuwa produkty przemiany materii, tj. kwas mlekowy, który gromadzi się w mięśniach podczas wysiłku. Szybsza eliminacja toksyn zmniejsza uczucie zmęczenia i prowadzi do szybszego powrotu do pełnej sprawności. Skarpety uciskowe pomagają również zmniejszać obrzęki nóg po intensywnym wysiłku, co jest szczególnie ważne dla osób, borykających się z takimi problemami.

Skarpety uciskowe – dla kogo?

Produkty kompresyjne mogą przynieść wiele wymiernych korzyści. Są polecane dla osób aktywnych fizycznie, np. biegaczy, którzy trenują regularnie, często pokonują długie dystanse. To także świetny produkt dla osób cierpiących na problemy krążeniowe, ze skłonnością do żylaków, obrzęków czy potrzebujących długotrwałej regeneracji. Specjaliści radzą, aby skarpet nie stosować do każdego treningu, ponieważ mięśnie mogą przyzwyczaić się do ucisku i z czasem działanie kompresji przestanie być zauważalne. Są idealne na zawody, intensywne treningi, długie spacery czy górskie wyprawy.

Idealne skarpety kompresyjne dla biegaczy – na co zwrócić uwagę?

Oferta skarpet uciskowych jest bardzo szeroka. W zależności od potrzeb, stanu zdrowia, indywidualnych upodobań można wybrać skarpetki lub podkolanówki, o różnym stopniu kompresji. Ważne, aby produkty były wykonane z wysokiej jakości tkanin, o dobrej termoregulacji. W czasie biegu ważny jest komfort, dlatego skarpety powinny być wygodne, istotne jest anatomicznie dopasowanie stopy z rozróżnieniem na stopę prawą i lewą. Plusem są wzmocnienia w okolicach palców i pięt, poprawiające wytrzymałość produktów. Oczywiście liczy się również estetyka. Producenci oferują skarpety w różnych kolorach, tradycyjne czarne lub, białe, w żywych barwach, gładkie lub wzorzyste. Można je dobrać do swojego gustu oraz reszty treningowego stroju.

Skarpety uciskowe to dokonały produktu dla biegaczy i osób aktywnych fizycznie, którzy chcą poprawiać swoje osiągi, zadbać o regenerację, zminimalizować ryzyko kontuzji. Zalety stosowania kompresji sportowej znane są od lat, dlatego warto przekonać się o tym na własnej skórze.

Wpis gościnny.