Zastanawiasz się, czym ogrzewać dom? Od tej decyzji zależy m.in. komfort jego codziennego użytkowania, wysokość rachunków, a nawet wpływ na otaczające Cię środowisko. W ostatnich latach największą popularnością w Polsce cieszą się dwa paliwa stałe – pellet i ekogroszek. Jakie mają zalety? Sprawdzamy!
Zalety ogrzewania domu pelletem
Pellet cieszy się niezmiennym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób, które dbają o środowisko i szukają ekologicznych rozwiązań. Do jego produkcji wykorzystuje się odpady drzewne – trociny czy wióry, dzięki czemu jest on paliwem odnawialnym. W efekcie nie wpływa negatywnie na jakość powietrza (w przeciwieństwie do paliw kopalnych), bo w trakcie spalania pelletu wytwarza się znikoma ilość dwutlenku węgla.
Jedną z największych zalet ogrzewania pelletem jest jego wysoka efektywność spalania. Nowoczesne kotły (https://kotlospaw.pl/kotly-pelletowe/) mogą pochwalić się znakomitą wydajnością, dzięki której zamieniają dużą część energii w ciepło. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz mniejszą ilość popiołu do usunięcia (wskazówka: możesz używać go jako nawóz).
Kolejnym plusem jest wygoda użytkowania. Kotły pelletowe są zazwyczaj zautomatyzowane, dzięki czemu użytkownik nie musi się martwić o regularne dostarczanie paliwa – wystarczy uzupełniać zbiornik raz na kilka dni. Niektóre modele kotłów można również sterować za pomocą aplikacji mobilnych.
Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem?
Ekogroszek jest paliwem węglowym o niskiej zawartości siarki. Spala się powoli i dostarcza dużo ciepła, przez co jest wydajnym paliwem o bardzo dobrej efektywności energetycznej. Nic więc dziwnego, że ekogroszek jest popularnym wyborem w domach, w których liczy się przede wszystkim wysoka moc grzewcza przy relatywnie niskich kosztach.
Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu ekogroszkiem? Przede wszystkim ze względu na niskie zużycie paliwa w stosunku do wytwarzanego ciepła oraz mniejszą emisję szkodliwych substancji w porównaniu do tradycyjnych paliw węglowych. Dodatkowo kotły i piece (https://kotlospaw.pl/kotly-na-ekogroszek/) działają automatycznie – są wyposażone m.in. w podajniki, które dozują odpowiednią ilość ekogroszku.
Kotły i piece na ekogroszek są również przystępne cenowo (w porównaniu do urządzeń pelletowych), i to zarówno pod względem zakupu samego sprzętu, jak i kosztów eksploatacji. Do tego ekogroszek jest łatwo dostępny i dość tani, co czyni go atrakcyjną opcją dla osób z ograniczonym budżetem.
Artykuł sponsorowany.