Mszyce – skuteczne sposoby ich zwalczania

Mszyce – to brzmi jak wyrok. Dla każdego ogrodnika te owady to niszcząca siła, z którą prędzej czy później trzeba się zmierzyć. Jak wygrać z mszycami i zadbać o swój ogród?

Mszyce – co to takiego?

Każdy ogrodnik musi znać te owady, które mogą dać się we znaki jego roślinom. Jednymi z najbardziej „popularnych”, są właśnie mszyce. To pluskwiaki, które są bardzo małe, jednak nietrudne do rozpoznania. Ich ciałka są bardzo delikatne, wręcz przezroczyste lub wyraziście zielone. Wyróżnić można również mszyce żółte i czarne. Żerują masowo na roślinach, choć mają swoje preferencje. Wiele zależy od gatunku – niektóre mszyce są charakterystyczne dla konkretnych roślin. Możesz jednak mieć pewność, że jeśli w Twoim ogrodzie zalęgną się mszyce, żadna roślina nie będzie bezpieczna.

Dlaczego mszyce są tak szkodliwe?

Mszyce szkodzą roślinom na wielu różnych polach. Przede wszystkim pozbawiają je soków – to główne pożywienie mszyc. Z tego powodu roślina nie może rosnąć w prawidłowym tempie. Liście zaatakowane przez mszyce szybko stają się zniekształcone. Dodatkowo owady pokrywają je lepkim nalotem, spadzią. To utrudnia roślinie pobieranie energii ze światła, a więc może przyczynić się do jej śmierci. Oprócz tego mszyce są odpowiedzialne za przenoszenie chorób, takich jak chociażby mączniak.

Jak pozbyć się mszyc?

Mszyce to niełatwy przeciwnik do pokonania. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by się ich pozbyć. Gdy owadów jest naprawdę mało, a jednak udało Ci się je zauważysz, jesteś na wygranej pozycji. Możesz przecierać liście wilgotną szmatką, w tym samym czasie zgniatając owady. To dobra metoda na pozbycie się mszyc i zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się insektów. Niektórzy ogrodnicy tworzą także naturalne opryski na mszyce, które bazują na mleku. Wystarczy przygotować roztwór 1:1 i spryskać nim rośliny. Problemem jest jednak fakt, iż mszyce rozmnażają się w zawrotnym tempie, a naturalne opryski czy metoda „na szmatkę” mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji konieczne jest sięgnięcie po preparaty na mszyce, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Znajdziesz tam również takie, które są w pełni naturalne, a jednak radzą sobie z mszycami lepiej, niż mleko.

Mszyce to insekty, których nikt nie chce widzieć w swoim ogrodzie. A jednak, gdy tylko się tam pojawią, musisz zacząć działać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych owadów, koniecznie zajrzyj do tego artykułu: https://www.lovethegarden.com/pl-pl/problemy-ogrodnicze/mszyce.