Betonowa donica – gdzie się sprawdzi?

W zalewie betonu coraz bardziej doceniamy wszelkie przejawy zieleni. Cieszymy się naturą, nie tylko dlatego, że jest przyjemna pod względem estetycznym – kontakt z nią wycisza, relaksuje, przynosi spokój i lepsze samopoczucie. Dlatego też wiele miast decyduje się na sadzenie roślin – nie tylko w celu dekoracyjnym.

Donice w parkach, miastach i ogrodach

Wielu z nas kocha naturę – najlepiej odpoczywamy na jej łonie, cieszy nas widok pięknych kwiatów i zieleni. Nic więc dziwnego, że w pełni betonowe miasta nie zawsze są dla nas zachwycające. Jednak na takich powierzchniach czasami trudno znaleźć miejsce, w którym można coś zasadzić. Dlatego też niezmiernie pomocne są w takim przypadku donice betonowe, w których można sadzić rośliny w miejscach, które wydają się do tego celu nie nadawać. Poza tym takie donice mają bardzo dużo dobrych stron, które warto poznać.

Betonowe donice

W miastach zdecydowanie świetnie sprawdzą się donice betonowe ozdobne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla miejsc, gdzie nie jest możliwe lub praktyczne (lub nawet dozwolone) sadzenie żadnych roślin naturalnie, jak wzdłuż poboczy dróg i chodników – będą one przynosić życie z powrotem do tych martwych przestrzeni. Nie tylko poprawią estetykę miasta, lecz także przysłużą się środowisku.

Co sadzić w betonowych donicach?

Betonowe donice z miastach mogą kojarzyć się z sadzeniem trawy i małych kwiatków. Betonowa donica to świetna opcja dla tych, którzy chcą posadzić coś innego niż tylko trawę. Dzięki tym dużym, trwałym donicom możemy uprawiać również kwiaty i drzewa! Działają one dobrze w przestrzeniach zewnętrznych, takich jak patio lub ogród, ponieważ są odporne na niskie temperatury i deszcz.

Unikalne tekstury

Wydawać się może, że betonowe donice nie mogą być estetyczne, ale nic bardziej mylnego. Na rynku dostępnych jest aktualnie tak wiele wzorów i kolorów, poza tym tego rodzaju donice można też wykonać samodzielnie. Można więc znaleźć donice, które naprawdę świetnie się prezentują. W przeciwieństwie do większości produktów, betonowe donice są unikalne. Nie mogą być wykonane dokładnie tak samo, ponieważ betonowe tekstury tworzą różne efekty na każdej z nich.

Wytrzymały materiał

Beton jest bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym. Nie trzeba go malować ani bejcować, jest odporny na działanie wody, więc można go postawić w dowolnym miejscu bez obaw o pleśń! Nie blaknie na słońcu, nie pęka od mrozu. Poza tym donice te są naprawdę ciężkie, co w przestrzeni miejskiej jest ważne – są mniej narażone na przeniesienie, kradzież, podpalenie czy przewrócenie. Niestety, musimy brać po uwagę to, że donice mogą stać się celem aktów wandalizmu, dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne.

Jak czyścić?

Dodatkowo czyszczenie betonu jest bardzo proste. Nie musimy co jakiś czas impregnować tych donic, jak byłoby to na przykład w przypadku drewna. Aby oczyścić beton, wystarczy użyć płynnego detergentu i szczotki.

Donice betonowe są wytrzymałe, dobrze wyglądają i pozwalają na sadzenie roślin w wielu miejscach, które wydają się niedostępne.