Jak szybko rosną włosy? Ile cm w miesiąc?

Włosy są jednym z atrybutów zarówno kobiet jak i mężczyzn. To dzięki nim możemy dowolnie odmieniać nasz wygląd, a różnorodne cięcia i fryzury są również wyrazem naszego indywidualnego charakteru. Okazuje się, że obecnie zarówno panowie jak i panie, poświęcają włosom wiele uwagi i starają się, by ich kondycja zawsze była nienaganna. Jako że dość często zmieniamy fryzury, niekiedy zdarza się, że potrzebujemy włosy po prostu zapuścić. Tak więc jak szybko i ile centymetrów na miesiąc rosną włosy?

Jak szybko rosną włosy? – czynniki sprzyjające 

Każdy z nas choć raz w myślach zadał sobie pytanie: jak szybko rosną włosy? Poszukiwanie jednoznacznej odpowiedzi nie jest jednak do końca możliwe, gdyż porost włosów jest uzależniony od kilku różnych czynników. Możemy do nich zaliczyć chociażby:

  • dieta – dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta, może mieć niebagatelny wpływ na szybkość z jaką rosną włosy, co ciekawe, dieta bogata w tłuszcze i śladowe ilości witamin, może z drugiej strony przyczynić się do ich osłabienia, a nawet zahamowania wzrostu włosów.
  • aktywność fizyczna – aktywność fizyczna jest bardzo często pomijana w momencie, kiedy rozmawia się o kondycji włosów. Niemniej jednak warto podkreślić, że ćwiczenia stymulują cyrkulację krwi, w tym również poprawiają ukrwienie skóry głowy. Może to doprowadzić z kolei do wzmocnienia cebulek włosów, a w efekcie ich szybszego wzrostu.
  • pielęgnacja – włosy szorstkie i suche oczywiście nie będą miały takiej możliwości wzrostu jak włosy zadbane, gładkie i błyszczące.
  • regularne przycinanie końcówek – w tym momencie wiele osób może się zastanawiać, w jaki sposób przycinanie włosów może wpłynąć na ich porost. Okazuje się, że włosy z rozdwojonymi końcówkami są zbytnio obciążone, a to z kolei przyczynia się do spowolnienia lub nawet całkowitego zahamowania ich wzrostu.
  • zabiegi stylizacyjne – jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez suszarki, prostownicy lub lokówki, nie możemy oczekiwać, by włosy rosły szybciej. Tak naprawdę każdy zabieg stylizacyjny osłabia je i wpływa na ich ogólną kondycję.

Można więc śmiało powiedzieć, po uwzględnieniu powyższych czynników, że to, jak szybko rosną włosy uzależnione jest przede wszystkim od nas samych. Jeśli zadbamy o odpowiednia dietę, bogatą w cynk, żelazo, a także witaminy z grupy B, a także o zabiegi pielęgnacyjne na włosy w postaci naturalnych masek i odżywek to możemy śmiało oczekiwać iż nasze kosmyki znacznie przyspieszą swoje tempo wzrostu. Niemniej jednak złe nawyki żywieniowe, a także siedzący tryb życia i nadmierna ilość urządzeń wykorzystywanych do stylizacji, nie tylko pogorszy kondycję włosów, ale również może spowolnić lub całkowicie zahamować ich porost.

Jak szybko rosną włosy? – fazy wzrostu

Chcąc odpowiedzieć na pytanie jak szybko rosną włosy, wówczas trzeba się dokładniej przyjrzeć poszczególnym fazom wzrostu kosmyków. Tak więc można wyszczególnić następujące fazy wzrostu włosa:

  • faza wzrostu włosa – obejmuje ona okres od 3 do nawet 6 lat
  • faza przejściowa/uśpienia – w momencie kiedy połączenie macierzy mieszka włosowego i trzonu zostaje zerwane, a naskórek obumiera i jest zastępowany przez nowy. Faza ta zwykle trwa od 2 do 3 tygodni.
  • faza spoczynku – to ostatnia faza wzrostu włosa, kiedy naskórek zostaje zastąpiony nową warstwą. Faza ta trwa kilka miesięcy, a kończy się wypadnięciem martwego włosa.

Ile centymetrów rosną włosy na miesiąc?

Wiele osób zastanawia się ile centymetrów rosną włosy na miesiąc. Często to właśnie ta informacja jest niezbędna, w momencie kiedy chcemy zdecydować się na odważniejsze cięcia i zmianę fryzury. Tak więc ile rosną włosy w ciągu miesiąca? Otóż jest to około 1 do 1,5 centymetra. Warto jednak podkreślić, że najszybciej włosy rosną w okresie dzieciństwa, gdzie można wyróżnić przyrost na poziomie 0,41 milimetra dziennie. Niemniej jednak w ciągu miesiąca, włosy nie zmienią spektakularnie swojej swojej długości. Warto podkreślić, że przyrost na poziomie od 1 do 1,5 centymetra w skali miesiąca jest praktycznie niezauważalny. Oczywiście włosy mogą rosnąć znacznie szybciej jeśli tylko będą odpowiednio pielęgnowane, a także wraz z pokarmem, będą im dostarczane wszelkie, niezbędne składniki odżywcze i witaminy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w serwisie ChwilaPrzerwy.pl