Znalezienie sprawnego i bezwypadkowego auta nigdy nie było proste, a teraz wydaje się jeszcze trudniejsze. W tym artykule radzimy, jak kupić samochód używany i nie dać się oszukać, a potem cieszyć się dobrym zakupem na długie lata.
Jak kupić samochód używany? Na pewno blisko domu
Treść sprzedażowych ogłoszeń często idealizuje stan techniczny samochodów. Nikt nie zabroni przecież podania zaniżonego przebiegu lub zatajenia pewnych lakierniczych niedomagań auta. Są to jednak aspekty, które bardzo łatwo zweryfikować już widząc samochód na własne oczy. Z tego powodu zaleca się szukanie nowego auta blisko miejsca zamieszkania. Długa podróż może sprowokować nas do zbyt pochopnego zakupu, a w najlepszym wypadku do zawodu, kiedy dowiemy się, że stan samochodu nie jest tak idealny, jak wygląda.
O kluczowe sprawy warto zapytać sprzedawcy przez telefon. Często przydatne może okazać się zadanie tego samego pytania w inny sposób – to zweryfikuje, czy sprzedawca nie zaczyna kręcić. Przez telefon dowiemy się także o najważniejszych liczbach. Jeśli nie zgadza nam się ilość przejechanych kilometrów w stosunku do wieku auta, albo cena jest zbyt niska w stosunku do deklarowanej jakości samochodu – powinien to być dla nas alarmujący sygnał.
Jeśli sprzedawca deklaruje serwisowanie samochodu w ASO, warto zapytać o datę ostatniego wpisy, aby nie okazało się, że od kilku lat takiego serwisu nie prowadzi. Uczciwy sprzedawca od razu zgodzi się także na wizytę w autoryzowanej stacji diagnostycznej lub zmierzenie grubości pokrywy lakieru.
Jak kupić samochód używany? Sprawdź szczegóły
Same zdjęcia samochodu mogą wzbudzić nasze podejrzenia. Zbyt idealny lakier, bez ubytków i choćby drobnych zardzewień – szczególnie w przypadku aut starszych niż 10 lat – powinien wzbudzić podejrzewania. Drobne uszkodzenia pojawiają się w końcu bardzo często w wyniku samej eksploatacji auta.
Generalnie przyglądanie się samochodowi warto prowadzić w parze. Te same aspekty niech sprawdzą dwie osoby, wtedy rozmowy ze sprzedającym nie będą w stanie nikogo zaskoczyć. Wszystkie szyby powinny mieć oznaczenie tego samego roku. Często zdarza się, że różni się rocznik przedniej szyby – ta najczęściej ulega uszkodzeniom, a więc także wymianie. Jeśli jednak nie zgadzają się roczniki bocznych szyb, to ponownie powinna być dla nas czerwona lampka. Oczywiście, mogą to być kwestie fabryczne, szczególnie kiedy producent składał ten konkretny samochód na przełomie roku. Wymiana bocznych jednak się zdarza i zwykle świadczy o większej kolizji.
Warto też wiedzieć, co podpisujemy. Ewentualne oszustwo sprzedawcy będzie bardzo trudno udowodnić. Kupując samochód od osoby prywatnej, obowiązuje rok rękojmi. W tym czasie możemy domagać się pokrycia kosztów naprawy lub odszkodowania, a w niektórych przypadkach nawet odstąpienia od umowy. Jednak to my, jako kupujący, musimy udowodnić, że zostaliśmy oszukani.
Jak kupić samochód używany? Posłuchaj silnika
Zapomnijmy o włączaniu radia w czasie jazdy próbnej. Ograniczy także rozmowy. To jest czas na słuchanie rytmu pracy silnika i zawieszenia. Równe obroty powinniśmy słyszeć przy okazji jałowego biegu. Przerywany rytm i tzw. dławienie się podczas jazdy może sugerować wiele niedomagań auta. W czasie postoju warto dodać gazu i poprosić naszego towarzysza o sprawdzenie koloru spalin. Ten kolor powinien być niemal biały, im bliżej koloru czarnego, tym bardziej prawdopodobna jest awaria układu wtryskowego lub turbosprężarki. Niebieskawe spaliny będą sugerowały spalanie oleju lub awarii głowicy – a to już naprawdę poważne problemy.
Także pierwsze chwile po uruchomieniu silnika powinny dać nam wiele odpowiedzi. Stukanie lub kłęby dymu uwalniające się z rury wydechowej, to ewidentne objawy większych problemów. Samo uruchomienie silnika także powinno być płynne.
Podsumujmy najważniejsze kwestie w przypadku kupna samochodu używanego:
- Nie jedź daleko.
- Nie kupuj zbyt ładnego auta.
- Sprawdź drobne szczegóły.
- Wsłuchaj się w silnik.
- Wypytaj o wszystko sprzedawcę.
Wydaje się to proste, jednak należy nieco przygotować się do kupna samochodu. Sposobów na to, jak kupić używany samochód i nie dać się oszukać jest kilka, a kupno auta to w końcu decyzja na kilka najbliższych lat. Pamiętajmy zatem o tych kilku aspektach.