Dlaczego nóżki to tak istotne elementy konstrukcyjne mebli?

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy meble, których elementem konstrukcyjnym są nóżki. Nogi meblowe pełnią funkcję zarówno dekoracyjną jak i praktyczną.

Jakie nóżki do mebli są popularne?

Nogi do mebli stają się coraz częściej montowanym elementem. Do tej pory meble zazwyczaj nie posiadały nóżek. Obecnie na rynku znajdziemy przeróżne nogi meblowe do wyboru. Bardzo popularne są nóżki drewniane jasne lub ciemne pasujące barwą do mebla, a czasami w kolorze kontrastowym. Mają one różne kształty. Są nóżki: wysokie i niskie, kwadratowe, okrągłe, owalne, zdobione, łączone z innym materiałem np. metalem. Niektóre są mocowane do mebla prosto, inne pod kątem. Można wyróżnić nóżki metalowe również o wielu kształtach, występujące w kolorze srebra, złota lub czerni. Niektóre mają jedynie metalowe zakończenia.

Różny jest sposób montowania np. są nóżki meblowe przyklejane lub przykręcane. Nogi meblowe są montowane przede wszystkim do krzeseł, foteli, stołów, biurek i toaletek. Od tego jaki mają kształt i barwę oraz od ilości zamontowanych nóg, zależy zarówno funkcjonalność mebla, ale też jego wygląd. Obecnie coraz częściej nogi meblowe pojawiają się w komodach, szafkach pod telewizor, szafach, elementach segmentów, witrynkach, a także kanapach i sofach.

Nogi do mebli jako element dekoracyjny

Nogi do mebli nadają charakter dekoracyjny meblom, a zarazem i wnętrzu, w którym meble są ustawione. Meble z nóżkami wyglądają na lżejsze i delikatniejsze. łatwiej osiągnąć w tego typu meblach charakter designerski. Meble z czarnymi lub srebrnymi metalowymi nogami bardzo dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz. Nadają charakteru np. przestrzeniom loftowym. Ładnie wyglądają sprzęty na wysokich nogach okrągłych lub kanciasto zakończonych, bez zdobień, albo z prostymi zdobieniami. Mogą to być krzesła, fotele lub stoliki, a nawet donice, na trzech, czterech lub jednej nodze.

Podobnie różnego typu szafki i komody na wyższych metalowych nogach świetnie wkomponują się w industrialne wnętrze. Styl skandynawski wyróżniający się białą kolorystyką również można podkreślić białymi prostymi nóżkami do mebli. Jeżeli pragniemy wnętrza w stylu glamour, świetnie sprawdzą się nóżki meblowe: metalowe srebrne, złote, mocno błyszczące i lustrzane. Drewniane nogi do mebli pasują do klasycznych zarówno nowoczesnych jak i tych z minionej epoki wnętrz. Mogą być proste lub zdobione, a nawet z mocnymi ornamentami, bardziej delikatne lub ciężkie. Będzie tutaj pasowało drewno zarówno jasne jak i ciemne. Do stylu rustykalnego można wybrać nóżki meblowe z surowego drewna.

Nóżki meblowe jako element funkcjonalny

Nogi do mebli są przede wszystkim elementem konstrukcyjnym mebli. Mają charakter funkcjonalny. Ich zadaniem jest, aby mebel był łatwy w użyciu, wygodny i bezpieczny. Meble z nóżkami mają dobrze wyglądać, nadać charakter wnętrzu i być użyteczne. Nóżki do mebli sprzyjają utrzymaniu wnętrza w czystości, ponieważ pod meblami, które posiadają nogi z łatwością posprzątamy. Meble takie są wygodne, gdyż stojąc przy nich blisko nie uderzymy o nie stopą.

Istnieją meble na nogach regulowanych, np. fotele, co daje możliwość dopasowania sprzętu do potrzeb użytkownika. Meble kuchenne czy inne na regulowanych nóżkach dają komfort używania ze względu na wybór ustawienia wysokości mebla. Mając meble bez nóg możemy do nich dokupić nóżki i odnowić nasze wnętrze, nadać mu inny charakter, sprawić, że mebel stanie się designerskim elementem, możemy też podwyższyć zbyt niskie meble. Nóżki do mebli to bardzo istotne elementy konstrukcyjne mebli, które można wykorzystać na rożne sposoby.