Automatyczne rolety, żaluzje i zasłony? Inwestycja w smart home się opłaca. Sprawdź!

Automatyka dla domu i budynku cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Oprócz dobrze znanych inteligentnych rozwiązań i instalacji oświetleniowych, system smart budynku umożliwia również na sterowanie roletami, żaluzjami oraz zasłonami. Jednym z coraz częściej wybieranych systemów dla domu i budynku, jest system KNX. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możesz bez problemu sterować przesłonami okiennymi z każdego miejsca w budynku i poza nim. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat.

Inteligentny budynek – nowoczesność, jakiej pragną wszyscy

Jeżeli chodzi o automatykę instalacji elektrycznych dla domu i budynku, to jedną z ich największych zalet, jest możliwość indywidualnego programowania i ustalania harmonogramów – czyli najprościej mówiąc wygoda. Jeżeli w Twoim domu do tej pory trzeba było sterować przesłonami okiennymi ręcznie, to w momencie instalacji systemu KNX, całe to utrapienie odchodzi w zapomnienie.

W standardowej instalacji, aby móc sterować całym oświetleniem w domu, należy zainstalować mnóstwo przełączników. To na dłuższą metę również może być uciążliwe. Inteligentny budynek wyposażony w rozwiązania z zakresu automatyki może samodzielnie sterować przesłonami, nawet podczas nieobecności domowników.

Możliwości na kontrolę poszczególnych elementów systemu (żaluzji, rolet, zasłon), jest znacznie więcej. To Ty decydujesz o tym, czy w danym momencie chcesz sterować przesłonami przyciskami naściennymi, czy z poziomu aplikacji – siedząc wygodnie w fotelu lub leżąc w łóżku.

Zegar astronomiczny

Inteligentny budynek to gwarancja wygody na wysokim poziomie. Automatycznie sterowane zasłony, rolety oraz żaluzje poprawiają funkcjonalność domu i pozwalają cieszyć się chwilą dnia codziennego.

Instalacje smart pozwalają również na sterowanie przesłonami w zależności od pory dnia, czy nawet pogody. Można je zaprogramować tak, by działały na zasadach zegara astronomicznego. Chodzi tutaj o to, że gdy zapada zmierzch, rolety lub żaluzje same się opuszczają, tym samym zapewniając znacznie więcej swobody i prywatności domownikom. Ta sama sytuacja może dziać się o poranku – o świcie zasłony same podniosą się i wpuszczą do wewnątrz promienie słoneczne.

Prostota i funkcjonalność

Inteligentny budynek jest w pełni zautomatyzowaną instalacją, którą mogą sterować bez problemu zarówno młodzi, jak i osoby starsze. Co więcej, instalacje domu i budynku smart są dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Gdy maluch śpi spokojnie u siebie w pokoju, rodzic może na odległość kontrolować sytuację, jaka dzieje się w pomieszczeniu. Gdy usłyszy, że dziecko budzi się z popołudniowej drzemki, może automatycznie włączyć oświetlenie oraz wpuścić światło do pokoju odsłaniając obecne w nim żaluzje bądź rolety.

System KNX jest także odpowiedzialny za bezpieczeństwo domowników. Bez konieczności ręcznego sterowania przesłonami okiennymi domownicy mogą być spokojni o swój dobytek, który pozostawili bez opieki na czas urlopu bądź wakacji. Automatyczne rolety podczas nieobecności będą działać według ustalonego harmonogramu – imitując dzienny tryb życia mieszkańców. To bardzo dobry sposób na odstraszenie potencjalnych włamywaczy.