Kamienie do sauny – jakie wybrać?

Kamienie stanowią niezbędny element wyposażenia sauny. Służą utrzymaniu odpowiedniej temperatury i poziomu wilgotności w kabinie. Kamienie przeznaczone do sauny nie mogą być jednak zwyczajnymi skałami zebranymi przy drodze lub na łące. Sprawdź zatem, jaki surowiec wybrać.

Kamienie – niezbędne wyposażenie sauny ogrodowej

Polewane wodą kamienie do sauny pozwalają uzyskać właściwy poziom wilgotności oraz temperatury w pomieszczeniu. Nie każda skała sprawdzi się jednak jako wyposażenie sauny ogrodowej. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które, chcąc zaoszczędzić, zalały wodą zwykłe kamyki polne. W efekcie nie miały one ani działającego pieca elektrycznego, bowiem przepaliły się w nim grzałki, ani tym bardziej rozgrzanej kabiny. Dlatego dobór właściwego materiału jest niezwykle ważny. Niektóre kamienie kruszą się i pękają pod wpływem wysokich temperatur, inne z kolei bardzo dobrze kumulują i uwalniają ciepło.

Dobre kamienie do sauny – czyli jakie?

Odpowiednie kamienie do sauny powinny przede wszystkim pochłaniać jak największą ilość ciepła, a jednocześnie muszą być odporne na duże skoki temperatur. Nie mogą zatem pękać pod wpływem naprzemiennego nagrzewania do bardzo wysokich temperatur, a następnie chłodzenia ich wodą.

Wybierając kamienie do sauny, zwróć także uwagę na ich wielkość. Dawniej kamienie wykorzystywane w saunach tradycyjnych musiały być bardzo duże, aby utrzymać ciepło przez długie godziny po wygaśnięciu ognia. Dziś nowoczesne sauny ogrzewane elektrycznie bądź piecem opalanym drewnem nie wymagają już tak dużych otoczaków. Optymalna średnica kamienia powinna wynosić od około 3 do 15 cm.

Kamienie do sauny powinny również charakteryzować się odpowiednim kształtem. Najlepsze są kamyki zaokrąglone, które pozwolą wodzie swobodnie wpływać w głąb pieca, co przełoży się na wolniejsze parowanie cieczy i uzyskanie miękkiej, delikatnej pary. Skały o ostrych, kanciastych krawędziach parują znacznie szybciej, co wiąże się z mocniejszymi podmuchami pary.

Jakie kamienie do sauny wybrać?

Wybierając wyposażenie sauny ogrodowej, postaw na skały wulkaniczne, najlepiej pochodzące ze Szwecji i Finlandii. Cechują się one odpowiednią gęstością, stopniem absorpcji cieplnej oraz trwałością. Polecanym wyborem są diabazy oliwinowe. To wypolerowane, zaokrąglone skały w białym kolorze.

W saunie sprawdzą się również jadeity. To kamienie półszlachetne o wysokim stopniu twardości i fenomenalnym wchłanianiu wody. Jadeit jest przy tym niezwykle elegancki, dzięki czemu stanie się prawdziwą dekoracją pomieszczenia. Uważa się, że ze względu na swe właściwości strukturalne i skład chemiczny surowiec ten wykazuje właściwości lecznicze.

Odpowiednią propozycją jest też kwarcyt malinowy, czyli porfir. To najtrwalszy kamień, o wysokiej gęstości i niskim przenikaniu ciepła. Dzięki tym właściwościom tworzy delikatną parę w saunie. Ponadto przypisuje mu się właściwości przeciwbólowe i regulujące ciśnienie krwi.

Alternatywą dla wymienionych skał może być talkohlorit. To materiał wykazujący świetną odporność na wysokie temperatury i dobrze akumulujący ciepło. Para powstała podczas jego polewania jest podobna do pary jadeitowej.