Na czym polega praca księgowego?

Księgowy to niełatwy zawód. A to chociażby z tego względu, że księgowość to wymagająca dziedzina nauki. Wiedzę na jej temat trzeba udoskonalać przez cały czas. Wynika to głównie z bardzo często zmieniających się przepisów prawnych. Czym zajmuje się księgowy w biurze rachunkowym? Jakie wymagania musi spełnić, aby wykonywać czynności związane z księgowością?

Kim jest księgowy?

Księgowym może zostać osoba, która skończyła studia wyższe. Nie ma określonych wymogów co do kierunku studiowania. Jednak najlepiej byłoby, gdyby osoba ta ukończyła studia na kierunku rachunkowości i finansów. O posadę księgowego w biurze rachunkowym w Warszawie starają się również osoby, które studiowały ekonomię bądź zarządzanie. Osoba ubiegająca się o stanowisko księgowego powinna wykazać się nie tylko znajomością przepisów prawnych, ale również innymi umiejętnościami, w tym umieć posługiwać się programami komputerowymi. Oprócz tego osoba, która chciałaby pracować jako księgowa/księgowy, powinna cechować się cierpliwością, a także dużą odpowiedzialnością. Najbardziej poszukiwanymi osobami na stanowisko księgowego, są osoby, które wykonują swoją pracę w rzetelny i staranny sposób. Osoby te powinny również chętnie się uczyć, chociażby z tego względu, że przepisy odnośnie rachunkowości i podatków ulegają częstym zmianom. Księgowi z biura rachunkowego Warszawa powinni wyróżniać się również umysłami analitycznymi, ponieważ dzięki tej cesze nie będą mieć większych problemów z rozwiązaniem jakiegoś problemu.

Jakie są obowiązki, które wykonuje księgowy?

To, że księgowy nie jest łatwym zawodem, zostało przytoczone już na wstępie. Jednak nie każdy może zdawać sobie z tego sprawę. Księgowość to skomplikowany dział rachunkowości. Żeby móc wykonywać jakiekolwiek czynności związane z księgowością, to trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, która dotyczy między innymi przepisów prawnych odnoszących się do podatków. Do takich najgłówniejszych zadań wykonywanych przez księgowych, będą należeć:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli wszelkiej dokumentacji księgowej danego przedsiębiorstwa. W ramach tej usługi księgowi oferują swoim klientom przechowywanie dokumentów w archiwum, a także zajmują się prowadzeniem bazy danych. Co więcej, reprezentują swoich klientów przed urzędami, takimi jak Urząd Skarbowy czy ZUS.
  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, czyli wszelkiego rodzaju spisów polegających na rejestrowaniu przychodów i wydatków konkretnego przedsiębiorstwa. W ramach tej usługi księgowi zajmują się wszelkiego rodzaju rozliczeniami, prowadzeniem bazy danych, księgowaniem dokumentów czy też dokumentacją potrzebną do ZUS.
  • rozliczanie na zasadach ryczałtu, które obejmuje między innymi sporządzanie sprawozdań, prowadzenie spisów dotyczących sytuacji majątkowej danego przedsiębiorstwa. A także reprezentowanie klienta przed Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em.
  • zajmowanie się dokumentacją pracowniczą, czyli usługa kadr i płac. W przypadku tej usługi księgowi w szczególności wykonują czynności, które związane są z pracownikami. Na przykład związane są ze sporządzeniem dokumentacji potrzebnej do zatrudnienia pracownika.
  • sprzedaż spółek z czystą historią, czyli takich, które nie prowadziły jeszcze działalności gospodarczej.
  • doradztwo konsultingowe, które polega na udzielaniu porad finansowych i biznesowych.

To oczywiście nie są wszystkie obowiązki, które wykonują księgowi czy doradcy podatkowi. Istnieje ich znacznie więcej. Przy wyborze biura rachunkowego w Warszawie należy zwracać uwagę na to, czy takowa firma świadczy taki zakres usług, jaki Cię interesuje.