Instalacja dzwonków domowych – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wykańczając dom jednorodzinny, warto pomyśleć o dobrym dzwonku, który umożliwi powiadomienie nas o przyjeździe gościu, kuriera lub innych osób chcących się z nami skontaktować. Wybór na rynku jest spory, ale nie każde urządzenie spełni nasze oczekiwania. Czym kierować się przy wyborze dzwonka i jak go zamontować, by służył przez wiele lat? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.

Przy wyborze dzwonka kieruj się jakością bardziej niż ceną

Wiele osób przy wyborze dzwonka lub gongu kieruje się wyłącznie ceną. Nie jest to dobre podejście, bo te proste urządzenia mogą być naprawdę przydatne w momencie, gdy zostaną dobrze wyposażone. Wybierając dzwonki i gongi, zwróćmy uwagę nie tylko na jakość wykonania i wygląd, bo ten ostatni będzie miał w codziennej eksploatacji drugorzędne znaczenie. Wybierajmy urządzenia dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli do drzwi lub furtki nie mamy podciągniętego kabla z prądem, wybierajmy opcje bezprzewodowe. Jeśli drażnią nas standardowe typy melodii, zdecydujmy się na dzwonek, który daje nam możliwość wgrania własnej melodii. Tylko zakup produktu dostosowanego do własnych preferencji sprawi, że będziemy w dłuższej perspektywie zadowoleni z danego produktu.

Jakie są rodzaje dzwonków domowych?

Do wyboru mamy produkty zasilane energią elektryczną z sieci lub akumulatorową, coraz częściej spotykane są dzwonki na baterie. W ofercie firm sprzedających tego typu akcesoria znaleźć można też produkty bezprzewodowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Nie wymagają specjalistycznego montażu i dają inwestorom spore możliwości. Warte rozważenia są rozwiązania wyposażone w niewielką kamerę. Dzwonki takie pełnią funkcję domofonu i bardzo często umożliwiają dwustronną komunikację. To jednak niejedyne niekonwencjonalne zastosowanie tego typu urządzeń.

Chcesz poznać inne innowacyjne rozwiązania w sterowaniu domem – zobacz, jakie możliwości daje automatyka budynkowa. Umożliwia ona inteligentne sterowanie całym domem i daje możliwości, o których jeszcze kilka lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć. Dzięki nim można pozwolić sobie na odrobinę nowoczesności i dobrze zabezpieczyć dom przed włamywaczami i wścibskimi sąsiadami. Chcąc wybrać dobry dzwonek lub gong, warto sprawdzić ofertę firmy ZAMEL. Wydaje się, że rozwiązania stosowane w ich urządzeniach spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Jak zamontować dzwonek do drzwi bez udziału elektryka?

Montaż dzwonka, który wymaga podpięcia do prądu, nie jest przesadnie skomplikowany, jeśli jednak nie mamy doświadczenia w elektryce, warto tę pracę zostawić specjalistom. Jeśli co nieco wiemy o tego typu pracach, to podłączenie dzwonka lub gongu nie powinno zająć nam dłużej niż kilkanaście minut. W pierwszej kolejności należy wywiercić otwór, który posłuży nam do zamocowania dzwonka za pomocą niewielkiego dybla. W kolejnym etapie musimy podpiąć kable zasilające. We większości przypadków będzie to kabel fazowy (przeważnie brązowy) i neutralny (przeważnie niebieski). W niektórych modelach istnieje możliwość podłączenia kabla ochronnego (żółto-zielony). Ważne jest odpowiednio mocne dokręcenie śrubek przytrzymujących przewody i przymocowanie całości w odpowiednim miejscu. Po skręceniu pozostaje tylko sprawdzić działanie i cieszyć się nowym dzwonkiem. W sytuacji, gdy wybierzemy dzwonek bezprzewodowy, sprawa jest jeszcze prostsza, bo nie wymaga podłączania kabli elektrycznych. Wystarczy przykręcić włącznik i stację bazową. Z taką pracą poradzi sobie każdy majsterkowicz bez specjalistycznych narzędzi.