Postaw na ochronę biologiczną w Twoim ogrodzie

Każdy kto sadzi rośliny w swoim ogrodzie ma nadzieję, że urosną one zdrowe, jeśli chodzi o owoce i warzywa – pyszne i nie będą sprawiać wielkich kłopotów. Wyobrażamy sobie wówczas piękne grządki i uśmiechy na twarzach osób bliskich później zbierających plony lub po prostu piękne kwiaty ozdabiające przestrzeń. Aby do tego doprowadzić można zdecydować się na różnego rodzaju nawozy sztuczne i zadbanie o odpowiedni klimat i glebę dla rośliny. Są to dobre i przydatne metody, jednak istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. W tym artykule dowiesz się o ekologicznej i zbawiennej dla Twoich roślin metodzie, czyli ochronie biologicznej.

Ochrona biologiczna – na czym polega

Ochroną biologiczną nazywamy różnego rodzaju metody, które pozwalają zwalczać szkodniki oraz choroby roślin przy użyciu naturalnych czynników oraz organizmów żywych, na przykład grzybów, bakterii czy mikro- i makro- organizmów (to zależy od wybranej metody). Istnieją trzy metody biologicznej ochrony roślin. Pierwsza z nich, klasyczna, polega na wprowadzaniu do środowiska pożytecznych organizmów biologicznych, które zwalczają lub ograniczają powstawanie i namnażanie się szkodników. Organizmy te pozyskiwane są zwykle z obszarów ich naturalnego występowania i uwalniane na tych terenach, gdzie spodziewa się występowania szkodników. Druga metoda – metoda augumentatywna polega na okresowym wprowadzaniu do upraw pożytecznych mikro- i / lub makroorganizmów pochodzących z masowej hodowli, najczęściej wykorzystuje się je na dużych, komercyjnych uprawach. Trzecia i ostatnia, choć wcale nie najgorsza, to metoda konserwacyjna. Wykorzystuje się w niej występujące już na obszarach leśnych i rolniczych organizmy biologiczne, dzięki którym powstają nowe, pożyteczne dla uprawy organizmy.

Ochrona biologiczna – ekologia i zdrowie

Aby wybrać odpowiednią metodę należy odpowiednio sklasyfikować teren na jakim znajdują się uprawy oraz poznać naturalnych “wrogów” Twoich plantacji. Mogą być to mikroorganizmy chorobotwórcze, ptaki, owady a także preparaty biologiczne o określonym składzie.

Biologiczna ochrona roślin to bardzo korzystna dla naszego ekosystemu opcja umożliwiająca przedłużenie życia plantacji. Jest także zdrowsza dla organizmu ludzkiego i różnych zwierząt.