Jak ograniczyć wypadanie włosów? Poznajcie kilka skutecznych sposobów!

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Może mieć podłoże hormonalne i być związane z zaburzeniem wydzielania testosteronu, ale i hormony androgenne czy też hormon stresu zwany kortyzolem. Ponadto wpływ na wypadanie włosów ma uboga w składniki odżywcze dieta, zbyt agresywna stylizacja włosów czy zbyt częsta albo źle wykonana koloryzacja bądź rozjaśnianie. Nie bez znaczenia są także zanieczyszczenia. Jak ograniczyć wypadanie włosów?

Po pierwsze: zwrócić uwagę na swoją dietę i styl życia

Jeżeli zastanawiacie się, jak ograniczyć wypadanie włosów, to na pewno możecie zacząć od najprostszego, czyli zwrócenia uwagi na swoją dietę. Bardzo często to właśnie tu należy szukać przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Na ten problem może pomóc stosowanie diety śródziemnomorskiej. Jest ona bogata zarówno w kwasy Omega-3 i Omega-6, jak i witaminy. Dieta dla wzmocnienia włosów powinna być bogata właśnie w aminokwasy. Warto sięgać po ryby, orzechy, fasolę, groszek czy białe mięso. Dla zdrowia, ale i wzrostu włosów bardzo ważna jest podaż witaminy A, zatem dobrym wyborem będą ziemniaki, papryka czy też marchewka. Zdrowe włosy to także cynk i miedź w diecie i tych makroskładników nie może zabraknąć. Miedź znaleźć choćby w orzechach, pestkach dyni, ziarnach sezamu czy drożdżach piekarniczych. Z kolei zarówno miedź, jak i cynk znajdziecie w kakao. Jeśli chodzi o przyswajalność cynku, to najlepszą gwarantuje białko zwierzęce, a dokładnie wątróbka. Oprócz zbilansowanej diety należy zadbać też o ograniczenie stresu. Kortyzol jest niezbędny dla funkcjonowania organizmu, jednak, gdy jego poziom jest zbyt wysoki i to przez dłuższy czas, negatywnie wpływa na stan włosów i może powodować ich przedwczesne wypadanie. Warto zatem dbać o chwilę relaksu w ciągu każdego dnia.

Po drugie: sprawdź czy odpowiednio pielęgnujesz swoje włosy, sięgnij po dedykowane kosmetyki

Należy przyjrzeć się pielęgnacji włosów. Stosowanie kosmetyków zbyt obciążających włosy, to prosta droga do ich nadmiernego wypadania. Stąd w składzie szamponów, odżywek, masek czy innych produktów do włosów, choćby tych stylizacyjnych nie może być SLS, SLES, alkoholu, parafiny, olejów mineralnych, które powodują przesuszanie, a w konsekwencji większą łamliwość i wypadanie włosów. Istotne znaczenie ma ochrona przed wysoką temperaturą podczas stylizacji i przebywania na słońcu. Dlatego nieodłącznym elementem pielęgnacji włosów powinno być stosowanie serum zmiękczającego, odżywczego i termoochronnego. Warto wybierać szampon wzmacniający do włosów sprawdzi się ten zawierający pochodną witaminy B3, czyli niacynamid, a także kwas hialuronowy, który wiąże cząsteczki wody, zapobiegając jej nadmiernej utracie. W przypadku mocno przesuszonych włosów można szukać produktu z mocznikiem. Niacynamid stymuluje mieszki włosowe, wzmacnia włosy, zapewnia lepsze krążenie, a tym samym szybszy wzrost włosów. Raz na tydzień lub dwa tygodnie warto sięgać po produkty keratynowe, zarówno szampony, odżywki, jak i maski tworzące na włosach swoisty cement, wypełniający ubytki we włosach średnioporowatych i wysokoporowatych podatnych na wypadanie.

Po trzecie: ogranicz częstotliwość farbowania i rozjaśniania na rzecz tonowania

Warto również postawić na zrównoważoną zmianę koloru. Najlepiej farbować włosy czy rozjaśniać nie częściej niż co 3 miesiące. Wiadomo, że z odrostem nie można aż tyle czekać, ale jest dobra alternatywa, która nie powoduje degradacji czy nadmiernego wypadania włosów, a mowa o tonowaniu. W przypadku tej metody produkt oblepia zewnętrzną część włosa i nie wnika w jego strukturę, zatem go nie osłabia. Jednocześnie tonery do włosów zawierają składniki odżywcze. Tonowanie można wykonywać co 1,5 miesiąca.

Artykuł sponsorowany.