Prawnik do spraw nieruchomości – kiedy najbardziej potrzebujesz jego usług?

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup czy sprzedaż domu, prawnik od nieruchomości najlepiej przeprowadzi Cię przez wszystkie zawiłości regulacyjne. Także kiedy zamierzasz wynająć swój lokal innym osobom, pomoc specjalisty może być nieodzowna. Tylko pomoc eksperta, dla którego prawo nieruchomości stanowi codzienny obszar działań, pomoże uchronić przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

Oczywiste jest, że nie każda osoba, dokonująca transakcji z obszaru nieruchomości, posiada specjalistyczną wiedzę prawniczą. Niestety, niewiedza ta często bywa wykorzystywana przez oszustów i naciągaczy. Niejednokrotnie zdarza się, że podczas transakcji proszą oni o dodatkowe dopłaty, które nie mają żadnego uzasadnienia z punktu widzenia prawa. Są to zwykłe oszustwa, czego zupełnie nieświadome mogą być osoby nieznające obowiązującego prawa. Fachowe doradztwo prawne może uchronić przed poważnymi nieprzyjemnościami, a niekiedy nawet – przed utratą całego dorobku życia.

Jaki jest zakres działań prawnika od nieruchomości?

Prawnik z zakresu nieruchomości w swojej pracy stosuje szeroką wiedzę, łączącą kilka dziedzin. Działanie prawnika od nieruchomości opiera się głównie o tzw. prawo nieruchomości. Składa się na nie wiele aktów prawnych, takich jak m.in. ustawy: o ochronie praw lokatorów, o własności lokali, o gospodarce nieruchomościami, o księgach wieczystych i hipotece, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Prawnik od nieruchomości pomoże:

  • w badaniu stanu prawnego nieruchomości;
  • w dokonaniu due diligence;
  • w naprawie stanu prawnego;
  • w sporządzeniu wszelkiej dokumentacji i umów, w sposób najkorzystniejszy dla interesów klienta;
  • w negocjowaniu zapisów umów z kontrahentami, wykonawcami, klientami, itp.;
  • w egzekwowaniu i dochodzeniu praw klienta przed sądami lub innymi organami państwowymi;
  • w przeprowadzaniu spraw, dotyczących spadków i dziedziczenia nieruchomości.

Jakie konsekwencje może mieć rezygnacja z usług prawnika nieruchomości?

Podczas wszelkich transakcji w obrocie nieruchomościami najważniejsze są poprawnie sporządzone dokumenty. Pochopne i niedbałe tworzenie dokumentacji może mieć skutki trudne do naprawienia. Między innymi na tej podstawie powstają trudne do zażegnania spory między stronami.

Spory z zakresu nieruchomości mogą tyczyć się np. wad budowlanych, zagospodarowania przestrzennego czy stowarzyszeń właścicieli domów.

Inną konsekwencją braku fachowego wsparcia prawnika może być wynajęcie mieszkania nieuczciwym lokatorom. Porady prawne eksperta pomogą ustrzec się przed taką sytuacją. Specjalista prawa nieruchomości jasno wskaże i wyjaśni wszystkie możliwe konsekwencje wynajmu i podpowie, jak (zgodnie z obowiązującym prawem) można spróbować ustrzec się tych negatywnych skutków.

Działania radcy prawnego od nieruchomości przyspieszą i usprawnią kolejne etapy transakcji. Pomogą także ustrzec się przed przekazaniem środków lub mienia w ręce nieuczciwych osób.