Rozumienie well-being – kluczowe elementy wpływające na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne

Pojęcie well-being już na dobre zadomowiło się w naszym słowniku. Termin ten w języku polskim oznacza dobrostan, czyli sytuację, w której odczuwamy komfort psychiczny i fizyczny. Koncepcja well-being stanowi kompleksowe podejście do człowieka i zaspokajania jego potrzeb na różnych poziomach funkcjonowania. Jakie elementy składają się na nasz dobrostan?

Co to jest well-being?

Życie w ciągłym biegu, stres i nadmiar obowiązków, powodują, że nasz umysł jest przemęczony, a ciało znajduje się w nieustannym napięciu. W takim wypadku warto podjąć działania, które pomogą nam odzyskać równowagę emocjonalną i sprawią, że lepiej będziemy sobie radzić z codziennymi wyzwaniami. Well-being to podejście, które zakłada, że dobrostan psychiczny obejmuje pięć sfer określonych skrótem PERMA. Są to:

  • P: Positive emotions – pozytywne emocje,
  • E: Engagement – zaangażowanie,
  • R: Relationships – relacje,
  • M: Meaning – poczucie sensu, znaczenia,
  • A: Accomplishment/Achievement – indywidualne osiągnięcia i ich docenianie.

Praca nad tymi sferami jest niezbędna, aby człowiek mógł odczuwać satysfakcję z własnego życia. W tym podejściu duży nacisk kładzie się na rozwój osobisty i doskonalenie kompetencji społecznych. Wiele ciekawych artykułów na temat well-beingu i różnych sposobów na osiągnięcie dobrostanu psychofizycznego znajdziesz na stronie ewolucjamyslenia.pl.

Jak zadbać o siebie i swój dobrostan?

Według idei well-being osiągnięcie dobrostanu jest możliwe, jeśli będziesz rozwijać równocześnie wszystkie 5 sfer. Pominięcie jednej z nich mogłoby zaburzyć harmonię w Twoim życiu i spowodować, że nie będziesz w pełni czerpać z niego satysfakcji. Zgodnie z tym podejściem należy pracować nie tylko nad swoimi emocjami, ale także nad motywacją, nastawieniem do życia, schematami myślowymi, relacjami i indywidualnymi osiągnięciami w życiu prywatnym i zawodowym.

jak-zadbac-o-siebie-i-swoj-dobrostan.jpg

Istnieje wiele metod, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu dobrostanu. Są to na przykład techniki relaksacyjne, kontakt z naturą lub aktywność fizyczna. Jak sport wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne? Rola aktywności fizycznej w naszym życiu jest nie do przecenienia. Podczas uprawiania sportu dbamy o kondycję fizyczną, ćwiczymy silną wolę, uczymy się wytrwałości i uważności na własne potrzeby. Ćwiczenia fizyczne rozładowują negatywne emocje, łagodzą lęk i poprawiają nastrój. Po treningu czujemy się zrelaksowani, zadowoleni i spełnieni, a to z kolei pozytywnie wpływa na naszą samoocenę.

Well-being w pracy – od czego zacząć?

Wielu osobom trudno jest osiągnąć well-being w pracy. Dzieje się tak, ponieważ pracownicy często są przeciążeni obowiązkami, odczuwają nieustanną presję i obawiają się utraty zatrudnienia. Złe samopoczucie i niepewność negatywnie wpływają na efektywność pracy. Dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na wdrożenie rozwiązań, których celem jest poprawa dobrostanu psychofizycznego pracowników. Proponują atrakcyjne pakiety medyczne, dofinansowanie zdrowych posiłków oraz ułatwienia w opiece nad dziećmi. Takie działania szybko przynoszą pozytywne rezultaty i zwiększają zaangażowanie pracowników w wykonywaną pracę.

well-being-w-pracy-–-od-czego-zaczac.jpg

Osiągnięcie well-beingu wymaga nieustannej pracy nad wieloma obszarami naszego życia. Warto podjąć ten wysiłek, aby w pełni wykorzystać drzemiący w nas potencjał, zwiększyć własną efektywność i podnieść jakość swojego życia.

Artykuł sponsorowany.