Czy myjnia automatyczna niszczy lakier?

Czysty samochód lubimy mieć wszyscy. Błyszczący lakier, brak zabrudzeń i smug, świetna widoczność – dużo argumentów przemawia za tym, by rzeczywiście o swoje auto dbać. Najszybszy sposób to oczywiście myjnia automatyczna, ale czy najlepszy? Wielu kierowców zauważa zdecydowane pogorszenie stanu karoserii przy częstym korzystaniu z jej usług. Czy myjnia automatyczna niszczy lakier? Odpowiadamy na to pytanie, jednocześnie podpowiadając, jak najlepiej i najbezpieczniej zadbać o czystość swojego samochodu.

Czy myjnia automatyczna niszczy lakier? Niestety tak

Odpowiedź na to pytanie jest krótka: tak, myjnia automatyczna niszczy lakier. Argumenty potwierdzające tę tezę można mnożyć, ale wystarczy wymienić trzy najważniejsze:

1. Szczotki na myjniach automatycznych mają wytrzymać jak najdłużej. Dlatego produkuje się je z syntetycznych materiałów, które mogą służyć przez wiele miesięcy. Choć część myjni chwali się, że szczotki stworzone są z delikatnych i bezpiecznych dla lakieru materiałów, umówmy się – by były skuteczne, muszą niejako brud „zdrapywać”. A to zawsze odbywa się ze stratą dla lakieru.

2. Myjnie automatyczne korzystają z tych samych szczotek przez długi czas. Szczotki nie są wówczas czyszczone, w wielu myjniach w ogóle. Trudno zatem mówić o wysokiej skuteczności mycia, jeśli używa się do tego zabrudzonego sprzętu. Oczywiście pierwszy efekt pewnie będzie niezły, jednak już średnio wprawne oko zauważy, że mycie ma pewne mankamenty.

3. Czasem już po pierwszym myciu szczotki mogą widocznie porysować lakier. Uratuje go wówczas tylko polerowanie. Niestety jest to zabieg kosztowny i nie można go przeprowadzać w nieskończoność – każdorazowe polerowanie pozbawia samochód niewielkiej warstwy lakieru.

Sporo można mówić jeszcze o ograniczonej skuteczności myjni automatycznej i tym, że nie dociera do trudno dostępnych zakamarków. Pewnie wielu kierowców doświadczyło też strat w postaci urwanej anteny lub innych wystających elementów. Dlatego jeśli myjnia automatyczna nie jest jedyną dostępną możliwością umycia samochodu, warto skorzystać z innej.

Co robić, by utrzymać lakier samochodu w dobrej kondycji?

Pamiętajmy, że ciągłe polerowanie może i sprawi, że samochód będzie wyglądał atrakcyjnie, jednak na dłuższą metę może znacząco pogorszyć stan lakieru. Dlatego warto się z nim obchodzić delikatnie. Zamiast myjni automatycznej, częściej wybieraj myjnię bezdotykową. Unikniesz wówczas zarysowań, które będzie trzeba potem spolerować. Zwracaj uwagę także na sprzęt, którego używasz w kontakcie z lakierem. Stosuj tylko miękkie materiały, doskonała będzie ścierka z mikrofibry. Bez trudu trafisz na specjalne, dwustronne ściereczki. Jedną stroną dokładnie umyjesz nadwozie, drugą pozbędziesz się w bezpieczny sposób bardziej uporczywych zabrudzeń.

Nie stosuj chemii o niesprawdzonym składzie. Zdecydowanie lepiej polegać na godnych zaufania markach motoryzacyjnych, które w produkcji szamponów, past i innych specyfików, mają duże doświadczenie.

Jak czyścić i zabezpieczać lakier bez konieczności korzystania z myjni automatycznej?

Zacznij od zaopatrzenia się w kilka akcesoriów, które nie tylko skutecznie pomogą Ci w czyszczeniu samochodu, ale dodatkowo sprawią, że stanie się to przyjemne. Z pewnością przyda Ci się:

  • Miękka, delikatna ścierka lub gąbka. Celuj w produkty z mikrofibry.
  • Szampon do mycia samochodu. Kupując go w sprawdzonym sklepie, masz pewność, że jego skład będzie dobry. Niebezpieczne składniki chemiczne mogą wpływać na szybsze starzenie się lakieru. Jeśli jednak środek będzie delikatny (a przy tym skuteczny), możesz go używać bez obaw.
  • Wosk. Tak, przecież możesz nałożyć go samodzielnie! Dzięki niemu samochód na dłużej pozostanie czysty i bardziej błyszczący. Zdecydowanie mocniejsza będzie również ochrona przed ewentualnymi, niewielkimi zarysowaniami. Nie musisz mieć wielkiej wprawy w nakładaniu wosku. Wystarczy kupić odpowiedni produkt, np. wosk w płynie, by nałożyć go łatwo i szybko.
  • Używając produktów do polerowania, rób to mądrze. Kupuj tylko takie pasty, które nie wpływają negatywnie na lakier. Możesz korzystać z pomocy ściereczki z irchy. Będzie skuteczna także na plastikowych elementach. Z pewnością przyda się do czyszczenia wnętrza.

Odpowiednie kosmetyki motoryzacyjne sprawią, że proces czyszczenia samochodu będzie bardziej przyjemny i dużo skuteczniejszy. Dobre środki wystarczą na wiele myć – z pewnością zaoszczędzisz przy tym sporo pieniędzy na programach myjni automatycznej. Pozytywnie odbije się to również na lakierze Twojego samochodu. Trochę uwagi i chwila czasu na jego pielęgnację sprawi, że lakier przez długi czas będzie wyglądał jak nowy!

Profesjonalne, polecane przez wielu kierowców środki do mycia i pielęgnacji lakieru znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o swój samochód kompleksowo!

Źródło zdjęć: shutterstock.com