Sztuczne kwiaty na każdą porę roku – dlaczego sztuczne rośliny cieszą się tak dużą popularnością

Wbrew stereotypom, które utrzymują się do dziś, sztuczne kwiaty cieszą się coraz większą popularnością. Do niedawna rośliny nieożywione sporadycznie pojawiały się w mieszkaniach, a ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Nowoczesna technologia i nowe materiały sprawiły, że sztuczna florystyka stała się kolejną prawdziwą formą sztuki. Jest bardzo ceniona i staje się coraz bardziej popularnym elementem wystroju wnętrz. Czym są sztuczne kwiaty i dlaczego są tak atrakcyjne dla projektantów i właścicieli?

Rodzaje sztucznych kwiatów: kształty i materiały

Sztuczne kompozycje kwiatowe można zamówić w kwiaciarniach, specjalistycznych sklepach internetowych oferujących kwiaty sztuczne lub wykonać własnoręcznie. Może to być jaskrawy bukiet wykonany w całości z roślin nieożywionych lub instalacja łącząca kwiaty sztuczne, świeże i suszone.

Wybór jest szeroki. Aby uzyskać produkt, który będzie Cię zachwycać przez długi czas, ważne jest, aby zwrócić uwagę na główne punkty: jaki rodzaj kwiatowego układu spełnia Twoje oczekiwanie.

Formy kwiatów sztucznych

  • Klasyczny bukiet

Najczęściej są to kwiaty o długich łodygach, w tej samej odmianie lub mieszane z innymi, połączone z zielenią i liśćmi i wstawione bezpośrednio do wazonu.

Wybierz pojemnik na bukiet w zależności od samych kwiatów i wnętrza pomieszczenia. Wysokie lub wąskie wazony nadają się do bukietów monofonicznych z długimi łodygami.

Pomysł: Szklane lub metalowe wazony mogą uzupełnić nowoczesny wystrój – wyglądają z klasą i wyrafinowaniem. Dzbanki, niskie wazony i kielichy nadają się do kwiatów bujnych i krótkich, a także do sztucznych, delikatnych bukietów w stylu country, chic i „a la naturaire”.

Ustalenia dotyczące sposobu udekorowania

Jest to zazwyczaj dekoracja o niewielkiej wysokości, w której duże kwiaty ułożone są w szczeble, w koło – w stylu biedermeierowskim. Łodygi nie są widoczne, schowane w zaokrąglonych donicach lub niskich wazonach, a sama aranżacja jest płaska lub kopulasta.

Ten bukiet służy jako centralne miejsce w holu, jadalni lub salonie i jest tradycyjnie umieszczany na głównym stole.

W nowoczesnym wydaniu, aranżacje stołowe mogą mieć najbardziej wymyślne kształty: mogą być długie, obszerne i mieć niezwykłą podstawę, taką jak szklana misa lub drewno dryfujące.

Popularna jest również liniowa aranżacja stołu, którą tworzą długie kwiaty, liście i gałęzie w płaskich, podłużnych donicach lub naczyniach.

  • Imitacje roślin doniczkowych

Idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin doniczkowych, a chciałyby wnieść do swojego domu odrobinę natury.

Sztuczne rośliny w doniczkach imitują nie tylko kwiaty domowe, ale także zieleń, drzewa i krzewy do kompozycji podłogowych, odmiany ampelous do wiszących doniczek. Kilka sztucznych drzewek w ceramicznych wazonach będzie stanowić efektowną dekorację tarasu lub balkonu.

  • Wieńce i aranżacje wiszące

Sztuczne kompozycje roślinne są nie tylko umieszczane na poziomej powierzchni – są odpowiednie na ścianach, drzwiach, a nawet na suficie. W przeciwieństwie do świeżych kwiatów, imitacje roślin nie wymagają podlewania i nie brudzą się, co oznacza, że można je łatwo umieścić w dowolnie wybranym miejscu.

Dekoracje takie jak wieniec są często sezonowe i świąteczne. A oryginalna wisząca aranżacja kwiatowa nad stołem wygląda odważnie i nieszablonowo.

Ten rodzaj dekoracji wywodzi się z florystyki eventowej, a w szczególności z dekoracji ślubnych.

  • Panele ścienne i zielone ściany

Jest to dość nowa, ale już popularna technika, w której cała ściana lub jedna ze stref w pomieszczeniu jest ozdobiona roślinami. Stworzenie zielonej ściany ze świeżych kwiatów jest trudne technicznie i kosztowne finansowo. Z drugiej strony, sztuczne rośliny są lżejsze, łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej praktyczne w instalacji i użytkowaniu.

  • Ikebany japońskie

Wszystkie te kompozycje opierają się na połączeniu różnych rodzajów roślin, elementów dekoracyjnych, zieleni, gałęzi oraz samego naczynia, w którym są umieszczone.

Szczególne piękno takich instalacji tkwi w starannym doborze wszelkich detali, kolorystyki i rozwiązań kompozycyjnych. Są dość minimalistyczne i naturalne, zachęca się do stosowania suszonych kwiatów, mchu, drewna.

Jak dbać o sztuczne kwiaty: wskazówki do naśladowania

  • Nie wystawiaj sztucznych kwiatów z tkaniny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – zapobiegnie to blaknięciu i będzie trwało dłużej.
  • Użyj miotełki z piór lub specjalnej lekkiej szczotki, aby usunąć kurz ze sztucznych bukietów.
  • Niektóre kompozycje można przetwarzać za pomocą odkurzacza o małej mocy lub odkurzacza parowego.
  • Rośliny o gładkiej powierzchni są mniej brudne i zakurzone oraz łatwiejsze do umycia