W następstwie zamknięcia granic wielu krajów na skutek pandemii koronawirusa wiele osób zmuszonych było zrezygnować z podróży lub przełożyć swoje turystyczne plany na odleglejszy termin. Jako specjalista ds. turystyki musisz wiedzieć, że teraz jest ten czas. Turyści od dawna odkładali swoje urlopowe plany turystyczne, dokładali na wymarzone wakacje i zastanawiali się, jaki powinien być ich cel. Jeśli zastanawiasz się nad pracą w branży turystycznej i nie wiesz, czy to przyszłościowy kierunek zatrudnienia, poniżej dowiesz się jak sytuacja przedstawia się w praktyce.
Praca w biurze turystycznym – czy są wakaty?
W branży turystycznej odnotowuje się nieustanne zwiększenie zainteresowania ofertą wakacji zagranicznych, wycieczek krajowych, kolonii dla dzieci oraz obozów młodzieżowych. Większość z tych form wypoczynku organizowana jest przez biura podróży, a turyści, poszukujący sposobu na udany wypoczynek wybierają sprawdzone, rzetelne biura podroży, które ten wypoczynek kompleksowo zorganizują. Jeśli chcesz pomagać turystom wybrać najlepszy cel podróży, opowiedzieć im o wszystkich aspektach, związanych z wyjazdem do danego kraju, zorganizować ich transport, wyżywienie i noclegi, a także zapewnić im dodatkowe atrakcje w czasie pobytu, praca jako specjalista ds. turystyki czeka na Ciebie. Dostępne są oferty pracy w biurze turystycznym w największych polskich miastach. Zdarzają się wakaty w mniejszych miejscowościach.
Praca jako specjalista ds. turystyki – jak znaleźć zatrudnienie?
Aby znaleźć zatrudnienie w branży turystycznej musisz posiadać wykształcenie kierunkowe. Najczęściej pracodawcy wymagają ukończonego fakultetu na kierunku, związanym z turystyką lub geografią. Ważna jest znajomość języków obcych, która ułatwi codzienną pracę w branży. Aby znaleźć dobrą pracę jako specjalista ds. turystyki warto regularnie przeglądać oferty pracy w serwisach online oraz dostarczyć swoje cv do lokalnych biur podróży. Jeśli właściciel biura będzie potrzebował pracownika, odezwie się do Ciebie. W branży turystycznej często liczy się doświadczenie na stanowisku, dlatego jeśli zaczynasz karierę, warto odbyć staż w biurze podróży. Dzięki niemu zwiększysz swoje szanse na znalezienie dobrej pracy w turystyce i być może otworzysz sobie drzwi do kariery w konkretnej firmie.
Praca w branży turystycznej – wakacyjna czy na stałe?
Branża turystyczna cechuje się ogromnym zróżnicowaniem ofert pracy, które dedykowane są zarówno osobom, poszukującym stałego zatrudnienia jak i tym, którzy chcą podjąć pracę dodatkową, na okres wakacji. Praca wakacyjna może być wykonywana przez osoby dorosłe oraz nieletnie, po ukończeniu 15 roku życia pod warunkiem, że obowiązki związane będą z przyuczeniem do wykonywania zawodu lub praca będzie lekka. W turystyce zdarzają się zarówno stałe jak i czasowe, dodatkowe oferty pracy i w zależności od zapotrzebowania cieszą się dużą popularnością. Praca wakacyjna, sezonowa w branży nie jest sowicie opłacana, jednak pracownicy mogą liczyć na napiwki od turystów, w znacznej mierze podnoszące pułap zarobków.
Dla kogo odpowiednia jest praca w biurze turystycznym?
Praca w biurze turystycznym jest doskonałym wyborem dla osoby otwartej, łatwo nawiązującej relacje z ludźmi, potrafiącej opowiadać, wykazującej się wysoką kulturą osobistą oraz miłą aparycją. Praca jako specjalista ds. turystyki jest niezwykle odpowiedzialna i wymaga doskonałej organizacji, odporności na stres oraz umiejętności radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. Warto wziąć pod uwagę konieczność wyjazdów, również zagranicznych dlatego do pracy w biurze turystycznym zatrudniane są osoby dyspozycyjne, potrafiące łatwo aklimatyzować się w zmiennych warunkach klimatycznych. Do pracy w biurze turystycznym odpowiednia będzie osoba, która nie boi się wyzwań i potrafi znaleźć rozwiązanie z każdej sytuacji. Niezbędna jest umiejętność obsługi komputera. Oferty pracy w branży turystycznej szczegółowo określają wymagania dla kandydatów na stanowiska. Nie wszystkie wiążą się z koniecznością wyjazdów.