Kiedy działalność jednoosobowa, a kiedy spółka z o.o.?

Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej to jedna z najważniejszych decyzji, którą musi podjąć przyszły przedsiębiorca. Pod uwagę warto wziąć nie tylko wiążące się z daną opcją koszty, ale również specyfikę branży oraz kwestie wizerunkowe. Kiedy więc wybrać jednoosobową działalność, a kiedy spółkę z o.o.? Wątpliwości pozwoli rozwiać biuro rachunkowe.

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o. – co podpowiada biuro rachunkowe?

Dane z CEDIG i KRS jednoznacznie wskazują, że zdecydowana większość przedsiębiorców wybiera jednoosobowe działalności gospodarcze niż spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na pierwszy rzut bowiem wydaje się mieć więcej zalet – jest prostsza w założeniu, nie wymaga wkładu własnego, a prowadzeniem jej księgowości może zająć się sam przedsiębiorca.

Jak się jednak okazuje, spółka z o.o. również ma wiele zalet. Przed dokonaniem wyboru warto więc odwiedzić biuro rachunkowe, aby specjalista wnikliwie przeanalizował sytuację przyszłego przedsiębiorcy. Pozwoli to podjąć optymalną decyzję nie tylko ze względu na koszty, ale i korzyści wizerunkowe.

Rzeczywiście spółka z o.o. jest droższa w prowadzeniu niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Obowiązuje ją tzw. pełna księgowość. Jest ona na tyle skomplikowana, że zdecydowana większość przedsiębiorstw decyduje się zatrudnić biuro rachunkowe do dokumentowania zdarzeń gospodarczych.

Prowadzenie spółki z o.o. wiąże się też z koniecznością podejmowania uchwał, a także składania sprawozdań finansowe. Ma jednak zasadniczą zaletę – chroni majątek osobisty wspólników. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie ma możliwości pełnego rozdzielenia własnego majątku od majątku firmowego.

Wielu przyszłych przedsiębiorców stoi przed dylematem, co wybrać. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy może jednoosobową działalność gospodarczą? Profesjonalne biuro rachunkowe przedstawi zalety i wady danej formy, rozwieje wszelkie wątpliwości oraz podpowie, co w danym przypadku jest bardziej opłacalne.