Czy w 2022 opłaca się zostawić etat i założyć firmę?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tę pytanie, ponieważ od opłacalności założenia działalności gospodarczej zależy wiele czynników. Sytuacja każdego potencjalnego przedsiębiorcy jest zupełnie inna. Niemniej jednak warto rozważyć samozatrudnienie, ponieważ może okazać się to naprawdę dobrą alternatywą etatowej pracy. W 2022 roku zauważyć można, że etat, choć bezpieczny, często, w wielu przypadkach, jest po prostu  nieopłacalny – można by powiedzieć, że wydaje się mało uczciwie wynagradzany. Bycie na swoim ma wiele zalet, lecz doszukać się można i minusów. Jeśli do tej pory unikałeś otwierania własnej działalności, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Plusy posiadania własnej działalności gospodarczej

Jedną z największych zalet prowadzenia działalności gospodarczej jest brak górnego limitu zarobków. Nie musisz stresować się chodzeniem do szefa po podwyżkę. Sam decydujesz, ile chcesz zarabiać i tworzysz najlepszy plan działania, aby osiągać wyznaczone cele finansowe. Jeśli nie dajesz rady przekroczyć magicznej, ustalonej przez siebie samego kreski zarobkowej, to masz możliwość szukania dodatkowych zleceń, które są świetnym pomysłem na kolejne źródła dochodowe.

Należy też wspomnieć o rozwoju swoich działań. Trzymając się etatu, prawdopodobnie, każdego dnia wykonujesz te same zadania. Robisz je już automatycznie, ponieważ na przestrzeni lat nauczyłeś się już wszystkiego. Nie masz innych możliwości. Stoisz w miejscu przez wiele miesięcy. Prowadzenie firmy wygląda trochę inaczej. Uczysz się języków, aby móc przejąć klientów zagranicznych, rozwijasz swoje umiejętności, aby zwiększać swoje możliwości. Za każdą inwestycją w siebie samego, kryje się odpowiednie wynagrodzenie Twojej pracy. Nie robisz już tego wszystkiego tylko dla siebie, ale również dla własnych pieniędzy. Na etacie nie zawsze zostaniesz wynagrodzony, za dodatkową inwestycję w angielski, czy rozwijanie umiejętności negocjacyjnych. Dzięki internetowi Twoja firma może stać się naprawdę silna.

I oczywiście chodzi o podatki. Ty, jako przedsiębiorca masz większe możliwości legalnej optymalizacji podatkowej, niż jako pracownik firmy, która zatrudnia Cię na etacie. Możesz dbać o swoje finanse w zupełnie inny sposób. Pracownicy korporacji nie mają wpływu na płacone składki, czy zbijanie podatków. Przedsiębiorcy już tak. Możesz kupować niezbędne produkty lub usługi rozwijające Twoją działalność za stosunkową niską kwotę.

Polski ład, a własna działalność gospodarcza

Twoje przejście z etatu na firmę można uznać za dość spore ryzyko. Natomiast prawda jest taka, że jeszcze nigdy nie było, aż tak wielu powodów, aby najzwyczajniej w świecie uciekać z pracy w korporacji. „Polskiego Ład”  sprawia, że obciążenia pracowników, którzy zarabiają wysokie kwoty na etacie, ciągle rosną. Twoje wynagrodzenie nie jest już tyle warte, ile było rok temu. Do tego dochodzi inflacja i inne czynniki.

Ułatwienie przez państwo skalowania przychodów, jak i skutecznego minimalizowania opłat zachęca do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Mimo wszystko powinieneś mieć na uwadze, że prowadzenie działalności to ryzyko, bez względu na dodatkowe możliwości, możesz być stratny. Niemniej jednak podjęcie próby jest już w połowie sukcesem.

Artykuł napisany wraz z https://szybkafaktura.pl/