Dlaczego krwawię po stosunku?

Krwawienie po stosunku jest zupełnie normalne wśród kobiet, które uprawiały seks po raz pierwszy. W każdym innym przypadku powoduje to dyskomfort i przysparza zmartwień. Dlaczego krwawisz po stosunku? Sprawdzamy najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Dlaczego krwawię po stosunku? Przyczyny, które nie powinny niepokoić

Krwawienie, które pojawia się po pierwszym stosunku płciowym, związane jest najczęściej z przerwaniem błony dziewiczej. Występuje zwłaszcza u pań, u których błona jest grubsza, kiedy zasłania niemal całe wejście do pochwy lub jej elastyczność jest niewielka. Takie przypadki zdarzają się zdecydowanie rzadko – u większości kobiet błona jest bardzo cienka, a jej przerwanie nie wywołuje żadnych objawów.

U dojrzałych kobiet krwawienie często ciężko powiązać z samym stosunkiem. Wynika to także z różnorodności objawów. Może to być jedynie śluz zabarwiony na brązowo, plamienie lub wyraźnie widoczne krwawienie. Co do zasady, każde krwawienie po stosunku należy skonsultować z ginekologiem. Także upławy pojawiające się po stosunku powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza.

Zmiany fizjologiczne, które powodują krwawienie to przede wszystkim mechaniczne otarcia. To może się zdarzyć u pań, które miały dłuższą przerwę od współżycia – wówczas przyczyną jest zbyt głęboka i szybka penetracja. Otarcia zdarzają się także w przypadku nadmiernej suchości pochwy. Najczęściej ten stan również jest fizjologiczny i rozpoczyna się wraz ze spadkiem poziomu estrogenów np. tuż przed okresem. Ten objaw zdarza się także kobietom w ciąży, po menopauzie czy w przypadku pań stosujących antykoncepcję hormonalną. Najbardziej prozaiczną przyczyną suchości pochwy jest jednak brak podniecenia u partnerki. Należy pamiętać, że kobiety potrzebują dłuższej gry wstępnej, a jeśli to jest niemożliwe, warto skorzystać z lubrykantów.

Warto też unikać samodzielnego diagnozowania się. W większości wypadków wpisanie objawów w Internet będzie oznaczało nowotwór – co oczywiście nie jest prawdą.

Krwawienie po stosunku – zmiany chorobowe

Jeżeli wykluczone zostały zmiany fizjologiczne, warto sprawdzić, czy wewnątrz organizmu wszystko jest w porządku. Najczęstsze przyczyny chorobowe krwawienia po stosunku to:

  • endometrioza – przewlekła choroba spowodowana przemieszczaniem się i rozrostem błony śluzowej macicy;
  • nadżerki – powstają na skutek przewlekłych stanów zapalnych pochwy, są także przyczyną poronień;
  • zapalenie szyjki macicy, przydatków, pochwy lub macicy – mogą pojawić się po zabiegach, nieleczonych infekcjach czy na skutek zmian hormonalnych;
  • choroby weneryczne – same w sobie mogą powodować krwawienie po stosunku;
  • polipy i mięśniaki macicy – łagodne zmiany nowotworowe, które najczęściej powstają na skutek zmian hormonalnych;
  • nowotwory złośliwe – to oczywiście skrajne przypadki, ale już stan przednowotworowy może dawać takie objawy.

Krwawienie po stosunku – leczenie

Jeżeli krwawienia po stosunku zdarzają się regularnie i wykluczone zostały mechaniczne przyczyny problemu, należy udać się do lekarza. Ginekolog na pewno zapyta o długość cyklu, datę ostatniej miesiączki i zleci badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Z dużym prawdopodobieństwem ginekolog zapyta też o ewentualne wykorzystanie seksualne pacjentki, używanie gadżetów erotycznych oraz czy wcześniej zdarzały się już plamienia. Ważną informacją będzie także wspomnienie o przyjmowaniu ewentualnych leków przeciwzakrzepowych lub częstości infekcji intymnych.

Czasami konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, np. USG dopochwowego lub kolonoskopii. Częstym badaniem w takich przypadkach będzie także ocena czystości pochwy.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego krwawię po stosunku, może nie być tak trudna, jak się wydaje. Problem pojawia się, kiedy wykluczymy najbardziej prawdopodobne przyczyny, a problem nie zniknie. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przyjrzy się naszemu organizmowi dokładniej, od środka.